Když cestovatelský portál TripAdvisor letos vyhlásil ostrov Maui za nejlepší na světě, nešlo o překvapení. Loni byl druhý, mezi první pětkou je ostatně vždy. Takže mu logicky věnujeme další pokračování našeho „havajského seriálu“.

Je pojmenován po domorodém bohovi, který podle legendy celé sopečné souostroví vytvořil a dal lidem. Ti Maui zřejmě považovali za nejpůvabnější, a proto ho tímto názvem uctili.

havajský ostrov Maui

Extroverty přitahuje hlavně Lahaina

Měli asi pravdu. Najdeme tu krásné písečné pláže, tyrkysové moře, bambusové lesy, vodopády ve vnitrozemí i města, kde to „žije“ tak, že v nich řidič zaparkuje jen ráno.

Typickým příkladem je Lahaina, doslova narvaná lidmi. Asi i proto, že se v devatenáctém století stala sídlem zde uctívaného krále Kamehamehy I., který tu žil se svými jednadvaceti manželkami a který ji prohlásil za hlavní město Havaje (dnes jím je Honululu).

město Lahaina

Hlavní ulice Front Street, plná obchodů a restaurací, přitahuje turisty jako magnet. Někteří si najmou průvodce a projdou si historickou cestu kolem všech památek.

Místní pláže poznal i Patrick Swayze

Dost navštěvovaným městem je i Kahului, a to kvůli gigantické konzervárně ananasů, tedy národní byliny pěstované všude, kde to jde. Jinak není moc zajímavé, kroky všech příchozích stejně nejčastěji směřují k místním vyhlášeným plážím.

Hodně lidí zvolí Ho’okipa Beach Park. A to proto, že se tam natáčel film Bod zlomu včetně nezapomenutelné scény, kdy v obří vlně surfující Patrick Swayze kráčí vstříc neodvratné smrti…

Ho'okipa Beach Park

Místní považují za nejkrásnější pláž Hokuula s růžově červeným pískem, kde je navíc málo lidí. Je totiž hodně zastrčená a bez vyptání na cestu prakticky nezjistitelná.

Ti, co mají rádi opalování „bez“, se vydají na Makenu, která je (nejen) pro ně vyhrazena. Na souši i pod vodou mohou narazit také na želvy, kterých tu žije značné množství a vyvádí tu v určitém období své mladé.

pláž Makena

Sopku je možné prohlédnout si zblízka

Při pobytu na Maui se lze těžko vyhnout návštěvě sopky Haleakala. Zabírá totiž většinu plochy, téměř tři čtvrtiny, zbytek tvoří – kromě pláží a několika měst – deštný prales. Vulkán je spící, díky tomu je možné podívat se i do kráteru, kam vede množství prašných cest.

Připomínají měsíční krajinu, přesto – nebo právě proto – jsou přitažlivé. V okolí nerostou skoro žádné rostliny, i když se na Maui (na jiných místech) pěstuje cukrová třtina a již zmíněný ananas.

sopka Haleakala

Ostré zatáčky zabaví také zkušené řidiče

K atrakcím patří rovněž silnice Coastal Highway na východním pobřeží. Tu vyhledávají příznivci adrenalinu i dobří řidiči, jízdu přes úzké mosty a stovky ostrých zatáček by ti „sváteční“ absolutně nezvládli.

silnice Coastal Highway

Poblíž je zajímavé město Hana. Do jeho okolí míří fanoušci létání, vysoko na skále najdou hrob Charlese Lindbergha, prvního pilota, který sám a nonstop letem překonal Atlantik a zemřel tu v roce 1974.

hrob letce Charlese Lindbergha

Výletníci míří do Iao Valley

Fakt, že Iao Valley State Park patří k nejdeštivějším místům na světě, turisty spíše přitahuje. Míří sem především ráno, pršet totiž začíná obvykle až odpoledne. Turistické stezky jsou řádně značené, většinou dlážděné a fyzicky docela nenáročné.

Iao Valley State Park na ostrově Maui

Přírodovědné muzeum pak nabízí výlety s průvodcem, který zájemce seznámí s rostlinami a živočichy, největším lákadlem je však okolní panenská příroda.

Maui uspokojí i golfisty

Slavného kapitána Cooka, prvního bělocha, který Maui i celé Havajské ostrovy spatřil (a na nich i v bitvě zahynul), by překvapily desítky hotelů a golfová hřiště, ale jinak by uvítal, že většina území je zachována ve stejném stavu, jak by si ho pamatoval.

Hlavně okolí dvaceti čtyř jezer. Jeden místní hoteliér si sice vybral sedm nejbližších v okolí a vyhlásil je za posvátná, ale nebylo mu to uvěřeno a navštěvovaná jsou všechna.