Jezero s několika ostrůvky a dvěma přístavy, které se nacházejí východně od Websteru v americkém státu Massachusetts (asi 70 kilometrů od Bostonu), proslavil jeho dlouhý název. Skládá se totiž z neuvěřitelných pětačtyřiceti písmen! 

Lake Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg (mapa) je tak jezerem s nejdelším názvem na světě.

jezero Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

Místní mu raději říkají Webster Lake

Je jasné, že vyslovit, nebo si dokonce zapamatovat název tohoto jezera o rozloze 5,8 kilometrů čtverečních a s průměrnou hloubkou 4 metry (v maximu však dosahuje hloubky až 14 metrů), je těžké.

A tak není divu, že mu místní obyvatelé dlouhým indiánským jménem, které vzniklo někdy kolem roku 1921 (starší názvy nalezené v historických záznamech a na mapách byly kratší), vůbec neříkají. Označují ho prostě jen jako jezero Websterské (Webster Lake) – podle místa, kde se nachází. Známá je i zkrácená verze původního názvu – Lake Chaubunagungamaug.

restaurace u jezera

Problémy s názvem jezero provázejí léta

Před sedmi lety museli dokonce i američtí úředníci na základě stížnosti a lingvisty předložených důkazů uznat, že název vyslovovali a zapisovali dlouho úplně špatně. Jak? Přece Chargoggagoggmanchaoggagoggchaubunaguhgamaugg.

jezero Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

Zdá se vám to stejné? Ale kdepak. Na dvacáté pozici je nyní místo písmena „o“ „u“ a na pozici osmatřicet došlo k záměně „h“ za písmenko „n“. Dlužno dodat, že lingvisté při svém pátrání narazili i na další pochybné verze zápisu názvu, přičemž některé měly dokonce o několik písmen více.

jezero s nejdelším názvem na světě

Až vyrazíte na zájezd do USA, nezapomeňte si jezero Webster Lake prohlédnout pěkně zblízka.