Chystáte se do Rakouska? Pokud ano, máme pro vás zajímavý tip. Jedná se o Muzeum soli v Hallstattu. Dozvíte se tam – a zároveň uvidíte – mnoho zajímavého, navíc se v okolní přírodě nadýcháte čerstvého vzduchu.

vesnička Hallstatt

Zdejší doly jsou patrně nejstarší na světě

Hallstatt (mapa) je malá hornorakouská vesnička na břehu jezera Hallstätter See. Dlouhý čas byla přístupná pouze lodí přes jezero nebo po úzkých alpských stezkách, první silnice vedoucí sem byla postavena až v roce 1890.

Je však třeba dodat, že i přes určitou nedostupnost se lidé v oblasti, kde Hallstatt vznikl, usadili již před sedmi tisíci lety. A minimálně od druhého tisíciletí před naším letopočtem tu také těžili sůl.

těžní chodba

Muzeum soli obnáší rovněž podzemní jezero

S historií těžby soli se můžete seznámit v místním neobvyklém muzeu. Čím je Muzeum soli v Rakousku zvláštní? Ve světě najdete asi málo muzeí, v nichž se svezete na 64 metrů dlouhém toboganu ze dřeva. Do podzemních prostor vás však dopraví spolehlivě.

Muzeum soli

Tam vám toho průvodce hodně poví o životě lidí, kteří zde po tisíce let sůl dobývali. A dozvíte se i to, že tu v roce 1734 bylo tělo jednoho takového člověka nalezeno – díky soli dokonale zakonzervované. Ke zdejším podzemním pozoruhodnostem pak patří také solné jezero o ploše 1400 metrů čtverečních.

solné jezero

Bohatou historii připomínají archeologické nálezy

Archeologové na území městečka i v jeho okolí objevili různé artefakty z časů Keltů, Římanů, ale i ze středověku. Na náhorní plošině nad Hallstattem odkryli pohřebiště s ostatky čtyř tisíc lidí, pocházející z období mezi 7. a 5. století před naším letopočtem. A právě to vedlo odborníky k tomu, že začali tento časový úsek označovat jako dobu halštatskou.

Muzeum soli v Hallstattu