Když byl v roce 1958 v přímořském městě Alanya postaven první hotel, nikdo netušil, že se – během pěti desetiletí – tato oblast stane jedním z nejnavštěvovanějších letovisek v Turecku.

Dnes nabízí ve spoustě přátelských hotelů s vynikajícími službami ubytování až 200 tisícům hostů a v sezóně, jak se říká, praská ve švech. Zlatý věk prožila Alanya (pozor – nesplést s Antalyí, asi 120 km vzdálenou) ve středověku, za vlády sultána Alaeddina Kayqubada I. Ten nařídil postavit mnoho užitečných staveb, zejména Červenou věž, velké loděnice či hrad na místě opevnění z byzantské a římské éry.

socha Kayqubada

Aktuální název vznikl díky překlepu

Město měnilo názvy podle toho, který národ se v něm právě usadil – Coracesium, Candelore nebo Kalon Oros (v řečtině krásná hora). Ten současný pochází od „otce Turků“ Atatürka, který ho navštívil v roce 1935.

Alanya

Správně se mělo jmenovat Alaiye, podle jména výše zmíněného sultána v nové, Atatürkem zavedené abecedě, ale kvůli chybně napsanému telegramu vznikla Alanya. Našince – suchozemce – však omyl v názvu nezajímá, jsou natěšení hlavně na moře a pláže.

pláž v letovisku Alanya

Kleopatřina pláž je ideální pro děti

Nebudou zklamáni! Známější je Kleopatřina, má asi 3 km a pozvolný vstup do moře, což ocení rodiny s dětmi; ještě 30 metrů od břehu dospělý „stačí“. Od druhé pláže ji odděluje kopec s hradem.

Kleopatřina pláž

Ta je delší, asi 15 km, táhne se daleko za město. Vlévá se do ní několik říček, jejich čirou a sladkou vodu lze skvěle použít místo sprchy k odsolení kůže. Moře je teplé už koncem dubna, otevřené pobřeží přeje za větrného počasí velkým vlnám, což mají rádi surfaři a u břehu i děti. Ty se mohou vyřádit rovněž v místním akvaparku s tobogany a skluzavkami.

surfař

Ruiny hradu poskytují božský výhled

Alanya, jež je součástí Turecké riviéry, je spíš obyčejné město s rozumnými cenami, i proto, že sem často jezdí na dovolenou také místní. Luxusní čtvrť není v centru, ale u přístavu jachet, kde je všechno nablýskané.

přístav v Alanyi

Dominantou je hrad, tedy spíš to, co z něj zbylo. Stojí na kopci, ze tří stran je obklopen mořem, ze čtvrté se táhne hradební zeď. Není až moc vysoko (250 m), ale kdo chce jít pěšky, má na den vystaráno.

Naštěstí skoro až k němu jezdí každou hodinu autobus, dá se tam pochopitelně vyjet autem. Nejhezčí je výhled na moře a okolí, jinak je to muzeum pod širým nebem, spíš pro historiky.

letovisko Alanya

Červenou věž obdivují nejen architekti

V mnohem lepším stavu je osmiboká věž z červených cihel, nazvaná díky nim Red Tower (Červená věž). Byla postavena na ochranu nedalekých loděnic, pro středověké město životně důležitých.

Je vysoká 33, široká 12,5 metru. Je jednou z nejlepších ukázek středověké vojenské architektury. A také nejzachovalejší historickou budovou ve městě.

Červená věž

Letovisko Alanya svádí i k výletům

Není ani od věci vydat se na výlety do okolí, už kousek za městem jsou půvabná pomerančovníková a banánová políčka.

Kdo chce nasát pravou tureckou atmosféru, měl by se vypravit k řece a vodní nádrži Dimçayi, do jejíhož okolí místní jezdí o víkendu pořádat pikniky. Některé restaurace jsou velmi netradičně umístěné ve stromech u vody, anebo přímo na hladině, což je docela zážitek. Vyhlášená je například Dimçayi Pinarbaşi (mapa).

restaurace Dimçayi Pinarbaşi

Turci jsou přátelští, rádi si povídají, bohužel anglicky mnozí moc neumějí. Ale i posunky a grimasami se s nimi dá dorozumět, není neobvyklé pozvání na sklenku rakije, silné pálenky z ovoce.

přístaviště