Hotelový rezort s nejvyšší nadmořskou výškou v zemi, ale potenciálně i na světě, má být postaven nedaleko tibetské Lhasy. Ta se nachází v nadmořské výšce bezmála 3500 metrů nad mořem.

Přesná nejvyšší nadmořská výška střediska zatím nebyla ohlášena, ale aby se takové zařízení mohlo skutečně pyšnit označením Nejvyšší poloha na světě, muselo by být postaveno alespoň 4 517 metrů n. m. Dosavadní rekord, který je o metr nižší, drží prozatím taktéž Čína, konkrétně středisko v provincii Jün-nan.

Budou tam trénovat budoucí olympionici

A potenciál z hlediska lokalit Tibet má. Milovníkům zimních sportů nabízí zhruba tisícovku šestitisícových vrcholů, nemluvě o sedmdesátce hor tyčících se do sedmikilometrové výšky, a dokonce o pěti osmitisícovkách.

V Tibetu vyroste nejvýše položené lyžařské středisko na světě.

Čínští zástupci uvedli, že nejvýše položené lyžařské středisko na světě je součástí pětiletého plánu rozvoje zimních sportů v regionu. Důvodem je trénink mladých nadějí na zimní olympijské hry v Pekingu, které se uskuteční v roce 2022.

Rezort v Tibetu má poskytovat jedinečné sjezdovky v nadstandardní nadmořské výšce. Lyžaře, kteří na podobné podmínky nejsou dostatečně trénováni, však může postihnout výšková nemoc. A tomu chtějí místní – u svých vyslanců na olympiádu – předejít.

V Tibetu vyroste nejvýše položené lyžařské středisko na světě.

Přitáhne nejvýše položené středisko davy turistů?

Číňané se v zimních sportech teprve začínají prosazovat a Tibet čeká podobně dlouhá cesta. Země je každopádně již dnes útočištěm extrémních sportů všeho druhu. Takzvanou střechu světa kvůli ideálním podmínkám vyhledávají nejen lyžaři a snowboardisté, ale především horolezci.

Tibetské hlavní město Lhasa (mapa) je bývalým sídlem dalajlámů a ročně jeho branami projde na deset milionů cestovatelů z celého světa. Tento počet by se měl v následujících letech dokonce zdvojnásobit. Turisty lákají zejména chrámy asijského města bohů, ale už samotný výhled na zasněženými vrcholky obklopenou metropoli je dechberoucí. Nicméně – můžete to posoudit sami při pohledu na následující snímek…

Lhasa v Tibetu