Řecko není třeba dlouze propagovat. Bujná příroda, nádherné pláže, přátelští domorodci, orosené frapé, pro ty plnoleté ouzo, a vynikající sladkosti. K tomu všeobjímající pohodová atmosféra, tzv. kefi. Ale který z více než 3000 ostrovů letos vybrat? Připomeňte si slavné filmové scény a inspirujte se lokalitami prověřenými filmaři. Ač měli bohatý rozpočet, tyto – pro běžného smrtelníka dostupné – řecké ostrovy je něčím uchvátily. A co je dobré dokonce pro Jamese Bonda…

1/ Na Krétu po stopách Zorby

Největší řecký ostrov nabízí skutečně pro každého něco. Luxusní rezorty a divoký noční život na severu, malebné vesničky a přírodní scenerie na jihu. Světoznámou lagunu Balos za západě a pohoří Dikti s palmovou pláží Vai na východě. Na Krétě najdete jedny z nejkrásnějších řeckých památek – palácem Knóssos počínaje a skvělým archeologickým muzeem v hlavním městě konče.

laguna Balos na ostrově Kréta

Na ostrov zavítali i filmaři snímku Řek Zorba s legendární taneční scénou na nejtypičtější řeckou melodii od Mikise Theodorakise. Její podmanivé tóny se ozývají z taveren po celém Řecku.

pláž Matala na ostrově Kréta

2/ Letní sezóna na Rhodosu

Zorba se před kamerou zastavil i na dalším vyhlášeném ostrově. Stejně jako Jacqueline Bissetová v Letní sezóně nebo ansámbl Pascaliho ostrova. Akcechtivé cestovatele láká Rhodos na kosmopolitní Faliraki, milovníky pohádkové atmosféry na bělostný Lindos, kde se jakoby zastavil čas.

Faliraki na ostrově Rhodos

Hlavní město, obklopené středověkými hradbami, můžete objevovat i několik dnů. Vyjeďte se potápět nebo šnorchlovat do zátoky Anthonyho Quinna, navštivte lázně Kalithea a pokochejte se faunou v Petaloudes (Údolí motýlů).

Slavné filmové scény vznikly i na ostrově Rhodos

3/ Korfu hostilo Bonda i císařovnu Sisi

Zelený ostrov ve tvaru zahnutého luku se stal útočištěm agenta s povolením zabíjet (natáčel se zde film Jen pro tvé oči) i císařovny z habsburské monarchie. A to nejen ve filmu. Po zahradách letohrádku Achilleion rozverně nepobíhala pouze božská Romy Schneider, ale skutečně jej nechala postavit její reálná předloha Alžběta Bavorská.

palác Achilleion na Korfu

Korfu kromě nádherné přírody disponuje okouzlující metropolí s památkami, lákavými kavárnami a luxusními butiky. Stará část hlavního města Kerkyry je nejen díky pevnosti součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zaplavte si v Kanálu lásky a vychutnejte si skvělý pomerančový likér. Nezapomeňte si s sebou přibalit jeden z humoristických bestsellerů přírodovědce Geralda Durrella, který na Korfu taktéž našel svůj druhý domov.

klášter a Myší ostrov u ostrova Korfu

4/ Bourne na Mykonosu

Ostrov větrných mlýnů, pelikánů, celebrit a zábavy. Chcete-li odhodit zábrany a třeba i plavky, už víte, kam vyrazit. Nekonvenční, všeobecně tolerantní a rozjařený. Takový je Mykonos, tančící do brzkých ranních hodin a obklopenými jachtami bohémů.

ostrov Mykonos

Možná právě na jedné z nich hledal Agent bez minulosti indicie o svém životě. Natáčela se zde také úspěšná komedie Shirley Valentinová. Proslulé filmové scény si jistě vybavíte doslova jako mávnutím kouzelného proutku…

větrný mlýn na ostrově Mykonos

5/ Kefalonie za zvuku mandolíny

Ostrov proslavený pláží Myrtos nabízí i další, méně známé, ale zato stejně lákavé speciality. Za návštěvu stojí už kvůli Melissani, unikátní jeskyni s lagunou. Projížďka lodičkou nad nekonečně tyrkysovou hladinou uchvátí nejen všechny romantiky, ale nadchne rovněž fotografy, kteří si zde vyhrají se světlem a barvami.

jeskyně Melissani na ostrově Kefalonie

Podmínky by jim záviděl i Vincent van Gogh. Nicolas Cage v Mandolíně kapitána Corelliho věděl, proč se na ostrov Kefalonie vrátil.

ostrov Kefalonie

Chcete si osvěžit filmové scény v jiných zemích?

Že se vám letos do Řecka nechce? Nevadí, slavné filmy přeci vznikaly po celé planetě. Pestrou aktuální nabídku těch nejvýhodnějších zájezdů do celého světa naleznete ZDE. Co třeba ostrov Aruba, kde se každý rok na podzim koná mezinárodní filmový festival?

dovolená na Arubě