Blenheimský palác je jediným anglickým venkovským šlechtickým sídlem, které se – kromě biskupských rezidencí – může honosit označením palác. Je přitažlivý i tím, že se zde narodil a žil Winston Churchill, suverénní vítěz televizní ankety BBC o Největšího Brita všech dob.

Palác byl postaven na počátku osmnáctého století; anglický národ ho jako dar věnoval vojevůdci a politikovi Johnu Churchillovi, vévodovi z Marlborough, za významné vítězství v bitvě u Höchstädtu, kde pomáhal v rámci aliance porazit odvěké rivaly, Francouze, konkrétněji francouzsko-bavorskou armádu.

Blenheimský palác

Vévoda kvůli dostavbě zadlužil celou rodinu

Rozhodující část lítého boje se pak odehrála u vesnice Blindheim, z níž Angličané udělali Blenheim a stejně tak pojmenovali i nově postavený palác.

Kvůli politickým tahanicím ale byly práce na čas přerušeny, náklady šly totiž částečně na účet parlamentu, kde neměl lord John jen příznivce. Znovu započaly až po několika letech, kdy se rozhodl financovat dostavbu sám. Ta byla – pod dohledem jeho manželky Sarah – dokončena až dva roky po vévodově smrti, tedy v roce 1724.

Blenheimský palác

Nicméně tím přespříliš zadlužil rodinný rozpočet a celé následující generace musely hradit splátky a někdy i rozprodávat svůj ostatní majetek, jen aby Blenheimský palác uchovaly.

knihovna

Stálá výstava vzdává hold Největšímu Britovi

Vše nakonec zachránil Charles Spencer-Churchill, který si v roce 1896 vzal sice neurozenou, ale bohatou dědičku amerického železničního magnáta Williama Vanderbilta, Consuelu. Ovšem nejznámějším představitelem rodu je sir Winston, který se dokázal postavit Hitlerovi.

Blenheimský palác

Celý rok se pod jeho velením osamocená Británie bránila; kdyby padla, Němci by válku vyhráli. Na jeho počest je tu stálá expozice, která mapuje celý Churchillův život.

Blenheimský palác

Součástí sídla je také bludiště

Churchill to zde miloval, což dokládají pravidelné návštěvy, i pohřben je v blízké vsi, Bladonu. Dnes bohatě zdobené pokoje, sbírky obrazů, tapiserií, starožitného nábytku, čínského porcelánu či tzv. Motýlí dům využívá dvanáctý vévoda z Marlborough.

komnata v Blenheimu

Blenheimský palác (mapa), respektive venkovské sídlo v městečku Woodstock v hrabství Oxfordshire, obklopuje nádherný park a zahrady, v nichž neschází bludiště, jezera, řada fontán a kaskád.

kaskády v Blenheimu

Blenheimský palác zve na festival květin

Koná se zde celá řada zajímavých akcí, největší událostí je květinová show. Ta se uskuteční počtvrté, jde o výstavu, kde je k vidění to nejlepší, co se vypěstovalo v celé Anglii. Jinými slovy je to festival barev a také inspirace, co všechno se dá z květin udělat. Letošní ročník, který proběhne od 17. do 19. června 2016 (10:00–17:00), bude ale zcela výjimečný.

Blenheim Palace Flower Show

Zahájí ho totiž jeden z nejuznávanějších britských herců, Sir Ian McKellen, mimo jiné představitel Gandalfa ve filmové trilogii Pán prstenů.

Blenheim Palace Flower Show

Stihnete i návštěvu nedalekého Oxfordu

Vstupné pro veřejnost do paláce, parku, zahrady s miniaturní železnicí či kavárny je cca 25 liber. Existují však různé slevy, to je třeba si zjistit. Na akce, jako je Blenheim Palace Flower Show a jiné, se obvykle platí zvlášť.

zahrada v Blenheimu

Nelze závěrem nezmínit, že Blenheimský palác leží jen kousek od historického Oxfordu, města se slavnou univerzitou, která patří k nejprestižnějším na světě.

Blenheimský palác