Řadíte se mezi skalní příznivce výtvarného umění a navíc fandíte uměleckým experimentům? V tom případě vám nezbyde nic jiného, než si koupit zájezd na Tchaj-wan. Proč? V tamějším městě Keelung mají netradiční atrakci – obří repliku obrazu Hvězdná noc, slavného díla věhlasného nizozemského malíře Vincenta van Gogha.

Instalace má připomenout výročí smrti

Park na okraji přístavního města Keelung (česky také Ťi-lung) se proměnil v obrovský obraz, který přitahuje davy turistů. Jeho autoři však nepoužili barvy a štětce, ale plastové lahve, a inspirací jim bylo již zmíněné výtvarné dílo.

Tvůrci tohoto experimentálního počinu se rozhodli svérázným způsobem připomenout 126. výročí úmrtí světoznámého malíře, který se odebral na pravdu Boží 29. července 1890.

Hvězdná noc od Vincenta van Gogha

Sehnat modrou byl problém

Nasnadě je i další důvod – propagovat recyklaci odpadů. Tento záměr rozhodně nelze přehlédnout, 53hektarový pozemek totiž pokrývají čtyři miliony plastových lahví! Ty mladí umělci dostali od firem i jednotlivců.

Nejtěžší bylo sehnat modré petky, poněvadž ty se na Tchaj-wanu prodávají jen málo. Originál od Vincenta van Gogha je přitom z větší části právě modrý. Hvězdnou oblohu namaloval ze svého pokoje v psychiatrické léčebně v jihofrancouzském městě Saint-Rémy-de-Provence a prý ji tvořil během dne, po paměti.

park Starry Paradise

Park Starry Paradise se zapíše do dějin

Obří replika v Keelungu (mapa) se jmenuje – stejně jako park, kde se nachází – Hvězdný ráj (Starry Paradise) a díky svým rozměrům se zřejmě zapíše do Guinnessovy knihy rekordů. Během návštěvy Tchaj-wanu si ji můžete prohlédnout i vy!

Vstupné pro dospělou osobu činí v přepočtu cca 3 americké dolary, děti se dostanou dovnitř za polovinu. Unikátní instalace má rovněž chvályhodný charitativní kontext – pořadatelé hodlají výtěžkem podpořit sdružení pomáhající lidem trpícím depresemi, s nimiž ostatně bojoval také samotný Vincent van Gogh.

Starry Paradise na Tchaj-wanu