Mysleli jste si, že černé růže neexistují? Chyba lávky! Najdete je však na jediném místě na světě – v malém zemědělském regionu na východním břehu řeky Eufratu v Turecku, v blízkosti historické provincie Urfa. Někdy se jim také říká arabské nevěsty či arabské krásky.

Jedná se o světový unikát

Během jara jsou sice ještě jejich květy jen tmavě červené, ale s nástupem léta jejich barva natolik ztmavne, že skutečně vypadají jako sametově černé, doslova ebenové.

Tyto růže jsou ovšem extrémně vzácné. Rostou pouze u malé vesnice Halfeti, a to díky unikátnímu složení půdy a pH podzemní vody prosakující z Eufratu.

Před lety stávala vesnice Halfeti o deset kilometrů jinde. Její domy však byly srovnány se zemí a zatopeny (stejně jako další vesnice v okolí) během výstavby přehrady Birecik Dam (1990). Nová Halfeti (mapa) pak vznikla na základech obce Karaotlak.

vesnice Halfeti

Černé růže málem vyhynuly

A právě to, že se obec s obyvateli přestěhovala, bylo pro černé růže neštěstím, ačkoli je obyvatelé vzali s sebou a přesadili. Do té doby nikdo netušil, že jsou tolik závislé na specifických půdních podmínkách a že se jim o kus dál dařit nebude.

Všude jinde vykvetou už jen tmavě červeně, černý odstín prostě nezískají. Když to odborníci zjistili, zalarmovali úřady a vyvinuli maximální snahu o jejich záchranu. A tak byly shromážděny sazenice a začalo se s novou výsadbou a pěstováním ve sklenících co nejblíže původního prostředí. Sice jich je mnohem méně než kdysi, ale jsou zachráněny. Symbolizují prý tajemství a mystiku…

černé růže rostou v Halfeti