Hříchy a morální úpadek lidstva znázorňuje většina obrazů předního holandského malíře Hieronyma Bosche, který tvořil začátkem 16. století. Patříte-li mezi jeho obdivovatele, zaujme vás skutečnost, že při příležitosti 500. výročí úmrtí tohoto nejznámějšího rodáka města s-Hertogenbosch byla jednak uvedena speciální výstava a jednak byla – pomocí lešení – zpřístupněna i střecha katedrály, na níž mladý Bosch kdysi čerpal inspiraci.

Úžasný výstup

Uvidíte rovněž dva originály z 15. století

Tato atrakce, o níž mluví nejen celé Nizozemsko, nese název Een Wonderlijke Klim. V překladu to znamená něco jako Úžasný výstup, což je velmi výstižné.

Een Wonderlijke Klim

Zatímco výstava Boschových obrazů, kterou v muzeu Het Noordbrabants Museum navštívilo téměř 422 000 lidí, skončila v květnu, střechu katedrály svatého Jana si můžete prohlédnout zblízka až do konce října tohoto roku.

socha na katedrále ve městě 's-Hertogenbosch

A co tam uvidíte? Celkem 96 úchvatných skulptur, které člověk běžně nespatří. Jedná se o velmi detailní sochy nejrůznějších monster, polidštěných zvířat a dobových postav.

socha na katedrále ve městě 's-Hertogenbosch

Když se na ně zadíváte, nelze přehlédnout nápadnou podobnost s výjevy z Boschových děl. Vždyť monstra jsou právě jedním ze stěžejních motivů, které na jeho plátnech figurují. Katedrála se ovšem neinspirovala Boschem, ale naopak on jí.

sochy na střeše katedrály sv. Jana

V současnosti na střeše naleznete pouze dvě originální sochy z konce 15. století. Zbytek představují reprodukce vytvořené v 19. století podle dobových kreseb. Požár si vybral na katedrále sv. Jana svou daň, ale sochy jsou tak kvalitně provedené, že byste to opravdu jen těžko poznali.

sochy na střeše katedrály sv. Jana

Za Úžasný výstup zaplatíte 7 eur

Jestliže se v příštích týdnech a měsících chystáte do Nizozemska, nenechte si Een Wonderlijke Klim alias Úžasný výstup ujít. Město s-Hertogenbosch (mapa) se nalézá necelých 90 km jižně od Amsterdamu, vstupné činí 7 eur a otevřeno je denně (kromě pondělí) od 10.30 do 17 hodin, v pondělí pro změnu od 13.30 do 17 hodin.

Úžasný výstup

A jak tvrdí organizátoři, tato nevšední atrakce se – z organizačních důvodů – nejspíš nebude opakovat. A pokud ano, určitě ne dříve jak za 10 až 15 let. A to je velmi dlouhá doba…

Úžasný výstup