Bulharsko se připravuje na obří nápor – nejen našich – turistů. Láká je na velice příznivé ceny, přitom služby i ubytování se dnes již plně vyrovnají západním standardům. I když asi celkově nejvíc lidí zamíří tradičně na Slunečné pobřeží či do okolí Varny, kde jsou nejznámější letoviska, hodně našinců si oblíbilo Primorsko.

To leží necelou hodinu cesty (50 km) od Burgasu, kde je mezinárodní letiště i nádraží (cesta vlakem však trvá dlouho).

pláž v Primorsku

Obejdete se bez znalosti cizích jazyků

Možná i kvůli přílivu českých turistů má řada obchodů, ale i většina restaurací a hotelů svou nabídku uvedenou v češtině, což hned tak někde nezažijeme, jsme tady prostě hodně populární… Dokonce se zde nachází české informační centrum, poskytující veškeré informace v rodném jazyce.

Primorsko se začalo měnit v turistickou destinaci hodně pozdě ve srovnání s jinými, ještě tak před 30 lety tady stál pouze jeden větší hotel, nazvaný Tišina, dnes jich jsou tu desítky či stovky.

Primorsko

Pláže se pyšní Modrou vlajkou

Nejstarší část území se nachází na skalnatém mysu, k němuž přiléhají po obou stranách již zmíněné úchvatné písečné pláže, omývané čistým a teplým Černým mořem a oceněné Modrou vlajkou. Pobřeží je plné trosek starobylých měst, která byla bohužel postupně dobývána a ničena.

Nejdéle se udrželo město Ranuli, i proto, že leželo na vrchu. Jeho městské hradby měly plochu 30 hektarů, podle historiků šlo o jedno z vůbec největších pevnostních měst v Bulharsku. Bohužel ani z nich mnoho nezbylo…

Primorsko

Primorsko láká i na vodní rezervaci

Co zůstalo, je krásná příroda poblíž. Ústí tu dvě řeky – na jih od městečka Ďábelská, o něco dále Ropotamo (pamětníci si připomenou, že stejně tak se jmenovaly dost silné cigarety), kde je přírodní vodní rezervace. Hnízdí tu vodní ptáci, například kormoráni, rostou zde lekníny.

Část řeky je přístupná jen na lodích s průvodcem. Mimo sezónu má Primorsko (mapa) asi 3200 stálých obyvatel, v létě se pak počet lidí pobývajících v této oblasti výrazně znásobí.

řeka Ropotamo