Největší věžní hodiny na světě se nalézají v Saúdské Arábii. Jsou součástí sedmivěžového komplexu hotelů, obchodů a nejrůznějších úřadů, který vznikl u Velké mešity v posvátném městě Mekka pod názvem Abrádž Al-Bajt. Uvidíte je, ať se v ulicích Mekky postavíte kamkoli.

Jsou ozdobou Mecca Royal Hotel Clock Tower

Ciferník o průměru přes 40 metrů je totiž vidět do vzdálenosti přes 20 kilometrů! Celý komplex v Saúdské Arábii vznikal v letech 2007 až 2012. Největší věžní hodiny světa navrhli němečtí a švýcarští designéři (projekt prý vyšel na 800 milionů), umístěny jsou pod vrcholem nejvyšší z věží – Mecca Royal Hotel Clock Tower, jíž se příznačně přezdívá Hodinová věž.

komplex Abrádž Al-Bajt

Je vysoká přes 600 metrů (jde o třetí nejvyšší budovu světa) a svým vzhledem připomíná slavný Big Ben. Budeme-li je ale srovnávat, ciferník věžních hodin v Londýně je zhruba pětkrát menší. Však jen ručička hodin v Mekce je dlouhá jako pět automobilů zaparkovaných za sebou a jejich ciferník je vyzdoben arabskými nápisy a 98 miliony dílků skleněné mozaiky, poskládaných v duchu islámské symboliky.

Hodinová věž pojímá nejen největší věžní hodiny

Co skrývá Hodinová věž neboli Mecca Royal Hotel Clock Tower (mapa) ve svých útrobách? Lze se tu ubytovat v luxusním pětihvězdičkovém hotelu, návštěvníci si mohou prohlédnout muzeum islámu nebo třeba měsíční observatoř.

Mecca Royal Hotel Clock Tower