Tušíte, kde najdete jeden z nejkrásnějších vodopádů světa? No přece v jihozápadním Rumunsku! Vodopád Bigar nebo také zázrak kaňonu Minis, jak se mu rovněž říká, je součástí přírodních krás národního parku Cheile Nerei-Beusnita.

Romantici budou v sedmém nebi

Proč je zařazen mezi osm nejkrásnějších vodopádů světa? Tato skutečnost má hned několik důvodů. Jednak to souvisí se způsobem toku vody a padání jejích tenkých pramínků ze zhruba osmimetrové výšky, a pak je to dané také tím, že leží přesně na 45. severní rovnoběžce, v polovině cesty mezi rovníkem a severním pólem.

Při pohledu na něj máte pocit, že jste se ocitli v jiném světě. Skalní útes nad říčkou Minis, po němž unikátní vodopád v Rumunsku stéká, je totiž po celý rok pokrytý zeleným mechem. A očaruje vás nejen vodopád Bigar, ale i jeho okolí – romantická zákoutí, jeskyně. Je to svět fantazie.

vodopád Bigar

Vodopád Bigar prý tvoří vlasy nešťastné krásky

Kdysi dávno v blízkosti místa, kde je nyní vodopád Bigar (mapa), žil prý rolník se svou ženou. Manželé se trápili, protože neměli žádné děti. O radu a pomoc proto nakonec požádali cikánskou vědmu – čarodějnici. Ta řekla, že musí žena každé ráno vypít vodu z nedalekého pramene a otěhotní. Manželům se narodí dcera, která se ale nikdy nesmí zamilovat a provdat, jinak zemře. Stalo se, jak stará cikánka řekla. Rolníkova žena porodila holčičku, která, jak čas běžel, rostla do krásy. Rodiče dívku hlídali, jak nejlépe uměli, ale marně.

Setkala s chlapcem jménem Bigar a mladí lidé se do sebe zamilovali. Aby se věštba nenaplnila a aby na chlapce zapomněla, zazdil ji otec v jeskyni. Její křik však uslyšela čarodějnice. Dostala se k nebohé dívčině a řekla jí, že ji sice nemůže osvobodit, ale ukončí její trápení a smíří ji s Bigarem, bude-li chtít. Děvče nevidělo jiné východisko, tedy souhlasilo. Z dívčiných vlasů se pak stal vodopád, který jako slzy padal do tůňky. Vítr k vodopádu přivedl Bigara a ten se z nešťastné lásky v těch slzách utopil. A tak jsou jejich osudy už navždy spojeny.