Kdo by neznal fotografie soch moai na Velikonočním ostrově, známém též pod domorodým názvem Rapa Nui. Že jste je chtěli vždy spatřit na vlastní oči, ale Francouzská Polynésie je pro vás příliš z ruky? Nesmutněte. Podobná zajímavost vzniká i v Evropě. A kam vyrazit za tisícem tajemstvím opředených soch? No přece do Francie, do Vallée des Saints.

údolí Vallée des Saints

Sochy se množí jako houby po dešti

Monumentální sochy světců jsou součástí padesátiletého projektu v hodnotě přesahující 350 milionů korun. Ten si klade za cíl umístit v odlehlém bretaňském údolí na tisíc skulptur tamních světců.

socha v Bretani

Komplikovaně vyřezávané žulové monolity jsou více než patnáct stop vysoké. Výroba a umístění každého z nich trvá nejméně měsíc a vyšplhá se na částku až 350 000 korun. Na sochách často pracuje několik různých umělců zároveň.

skulptury v bretaňském údolí

Projekt se musí obejít bez dotací od státu

Vallée des Saints (mapa), nacházející se nedaleko města Morlaix, založil filozof Phillippe Abjean a každá socha v něm má svou vlastní legendu.

socha světce

Jedná se výhradně o bretaňské světce, kteří v lokalitě pobývali v rozmezí třetího až desátého století.

údolí Vallée des Saints

Údolí světců je financováno výhradně z darů, protože neexistují žádné vstupní poplatky ani vládní dotace k jeho realizaci.

socha světce

Tvůrci jej vnímají jako duši Bretaně a způsob, jak udržet naživu tamní keltské dědictví po následující staletí.

údolí Vallée des Saints

Zamíří do Vallée des Saints davy turistů?

Již dnes má Vallée des Saints nemalý věhlas, ale když si pospíšíte, stihnete jej navštívit dříve, než bude okupováno turisty stejně jako jeho inspirace – egyptské Údolí králů a Rapa Nui.

údolí Vallée des Saints