Francouzské Cannes je městem luxusu, i zásluhou mezinárodního filmového festivalu, který se tu pořádá už od roku 1946 a který patří mezi nejprestižnější vůbec.

Kdo se chce ubytovat po dobu jeho konání, musí mít nejen rezervaci dlouho dopředu, ale i pořádně naditou peněženku. Ceny za noc začínají na 500 a končí na 1000 eurech, i víc, zvlášť letos, kdy se konal jubilejní, sedmdesátý ročník. A to měl být festival ještě starší!

hotel InterContinental Carlton

Prvotní záměr zhatila válka

Původní plán byl, aby proběhl (pod patronátem Louise Lumièra, který si s bratrem jako první – v únoru 1895 – nechal patentovat vynález zvaný kinematograf) již v roce 1939. Jenomže přišla válka a v té, jak známo, múzy mlčí.

Cannes nebylo zvoleno náhodně. Už na první pohled působí honosně i elegantně, hlavně promenáda La Croisette, na níž lze narazit na hollywoodské hvězdy i mimo festival, hodně z nich tu má přepychové vily.

Ovšem na to, aby je člověk potkal v rámci jednodenní návštěvy, která je pro většinu – nejen našich – běžných turistů nejčastější, musí mít hodně velkou kliku…

modelka Karlie Kloss na červeném koberci

Pyrotechnický festival nabídne úžasné momenty

Filmový festival není v Cannes jediný, 14. července zde probíhá další grandiózní akce, Le Festival d´Art Pyrotechnique, kdy oblohu rozzáří velkolepé ohňostroje. Je to vskutku fascinující podívaná a bez tlačení se či čekání u červeného koberce na filmové superstar.

Le Festival d´Art Pyrotechnique

Jinak obecně město nejvíc žije v noci. Na promenádách je spousta barů a diskoték, kde lze trávit čas až do rána. Není asi nutné podotýkat, že ceny nápojů nejsou za pakatel.

Cannes v noci

Úplně stejné je to s jídly v restauracích. Gurmánům však nabízí skvělé příležitosti tržnice Marché Forville. Je obchodním centrem města, dá se tady ochutnat asi největší místní specialita – mořský ježek, a to za jakž takž přijatelné peníze.

Šikovní kuchaři mají v Cannes zelenou

Cannes je prostě perlou Francouzské riviéry (neboli Azurového pobřeží). Je rájem pro ty, co milují přepych. Butiky nabízejí modely od těch nejprestižnějších značek, což ocení hlavně dámy.

Často sem ale jezdí obchodníci na různé veletrhy, pořádají se tu konference, odborné kongresy. Přitahuje je i genius loci, najdeme tady pláže hned před promenádou, široké bulváry osázené palmami, starobylé, romantické uličky.

pláž v Cannes

Navíc příjemné podnebí, pobřeží i další místa obklopují subtropické rostliny, keře či stromy, v přístavu kotví spousta luxusních jachet.

jachty

Míří sem nejen jejich obdivovatelé, ale také kuchaři a číšníci, co se dorozumějí francouzsky. Mají totiž šanci, že si je nějaký bohatý majitel najme. Cannes je i častým výchozím místem pro daleké, zaoceánské plavby, nebo i kolem světa…

město Cannes

Kdysi zde byl jen rybářský přístav

Hodně navštěvované jsou rovněž čtyři ostrovy poblíž. Na jednom z nich je cela, kde strávil nějaký čas záhadný a dodnes neznámý vězeň zvaný Muž se železnou maskou.

Cannes (mapa) bylo původně nevýznamným rybářským přístavem u Côte d’Azur, v zálivu Golfe de la Napoule. Nejprve se změnilo na lázeňské město a díky zájmu společenské smetánky se později stalo oázu přepychu.

Nad ním, na hoře Mont Chevalier, ční strážní věž z dvanáctého století. Nabízí opravdu krásný výhled na celý záliv, až ke kasinu Palm Beach, které ho uzavírá…

Mont Chevalier