O malém pobřežním městečku Hermanus nedaleko Kapského města na jihu Afriky se často hovoří jako o městě velryb. A má to své opodstatnění. Od července do září se sem stahují keporkaci, neboli plejtváci dlouhoploutví, a lákají pozornost místních obyvatel i turistů. A věřte, že je na co se dívat.

Keporkak je úžasný skokan

Tento druh velryby dosahuje až šestnáctimetrové délky a může vážit přes 30 tun. Je to vyhlášený skokan. Proč vlastně vymršťuje své obrovské a nesmírně těžké tělo nad hladinu, není úplně známo.

Podle jedné z teorií se tak snaží zbavit parazitů na svém těle. Každopádně pozorování jeho výskoků a vzdušných kreací u pobřeží města Hermanus (mapa) patří k úchvatným zážitkům.

pobřeží města Hermanus

Musíte mít trpělivost

Tyto velryby vydrží pod hladinou až třicet minut, než jsou donuceny znovu se vynořit a nadechnout. Pokud však pozorně sledujete hladinu, víte, kde se pohybují.

Jejich přítomnost a polohu pár vteřin před výskokem prozrazují obláčky vodní tříště, které se objevují nad vodou. Mohou vystříknout až do výše dvou metrů.

keporkak

Večer se městem Hermanus linou podivné zvuky

Když zapadá slunce, můžete se pro změnu při procházce po pláži zaposlouchat do specifického „zpěvu“ těchto velryb. Jejich zvláštní pískání se mísí se zvukem mořského příboje a vytváří zajímavou hudební kulisu.

Pokud se někdy v budoucnu budete nacházet v blízkosti města Hermanus v Jihoafrické republice, určitě se tam zajeďte podívat, nebudete litovat.

Hermanus