Dovolená ve Španělsku se blíží a vás zajímá, na jakých gastronomických specialitách si tam můžete pochutnat? Před časem jsme si představili některá jídla, dnes dáme přednost pití. Nápoj, který vidíte na fotografii, se nejmenuje sangria (i navzdory tomu, že se jí podobá), ale tinto de verano. O co přesně kráčí?

Originál obsahuje gaseosu

Tinto de verano v překladu znamená „letní červené víno“. Jedná se o směs vína a gaseosy (v poměru 1:1), což je obecný termín pro minimálně slazené limonády, sycené oxidem uhličitým. Ve Španělsku se nejčastěji používá citrónová gaseosa zvaná La Casera. Je podobná Spritu, ale je méně sladká.

nápoj tinto de verano

Tinto de verano se servíruje především v létě a s ledem, někdy s kouskem citrónu, případně i jiného ovoce. V letních parnech je osvěžující a díky nižšímu obsahu alkoholu snesitelnější než samotné víno. Připravuje se doma, v restauracích, ale můžete si ho koupit i v obchodě – v balené verzi.

Jednoduchý recept

Chcete si pochutnat na drinku tinto de verano v pohodlí domova, aniž byste museli pracně shánět originál? Vyrobte si jeho „českou verzi“. Budete potřebovat pouze 2 deci červeného vína, 1 deci sody, 1 deci limonády Sprite nebo 7UP, citrón a několik kostek ledu.

Postup:

Sprite nebo 7UP smíchejte se sodou. Poměr nemusí být přesně 1:1, záleží na tom, zda chcete, aby byl výsledek více, anebo naopak méně sladký.

Vlijte do džbánku se dvěma deci červeného vína, přidejte led a nakrájený citrón. Můžete přilít i trochu rumu, tinto de verano pak bude mít výraznější chuť. (Ale také vyšší obsah alkoholu.)

Na zdraví!

nápoj tinto de verano