V okouzlující metropoli Katalánska se dokonale snoubí kultura se zábavou. Milovníci architektury vyhledávají „perlu evropské secese“ zejména kvůli monumentálním stavbám Antonia Gaudího. Prosluněné město lemované platany ale nabízí mnohem víc. A často dokonce zadarmo! Na co se můžete těšit? Vybrali jsme pro vás ty nejúchvatnější krásy Barcelony.

Vstupte do muzeí bez vstupenky

Barcelona oplývá vysokým počtem kvalitních, zejména uměleckých muzeí. To není u evropské metropole nic až tak neobvyklého. Ale podobně jako Londýn i Barcelona nabízí vstupy do některých muzeí zcela zdarma. Stačí vědět kam a především kdy.

Poznejte v létě krásy Barcelony!

Jedná se zejména o první neděli v měsíci, ale většina institucí umožňuje volný vstup v určité hodiny každou neděli. To se vztahuje na Národní muzeum katalánského umění (mapa), Muzeum Pabla Picassa (mapa), Muzeum hudby (mapa), Muzeum historie města (mapa), Muzeum námořnictví (mapa), botanické zahrady (mapa) a další.

Národní muzeum katalánského umění

Projděte se po La Rambla

Jaké jsou další krásy Barcelony? Dlouhá třída (mapa) ústící v přístavu u Kolumbova památníku je hlavní zábavní ulicí v Barceloně a určitě stojí za návštěvu v denních i nočních hodinách. Je situována uprostřed tří historických čtvrtí a najdete zde od všeho trochu.

La Rambla

Osvěžte se v lákavě vyhlížejících kavárničkách nebo barech, nechte se pobavit pouličními umělci. Obdivujte živé sochy a prozkoumejte přilehlé krámky a stánky se suvenýry. Jen dejte pozor na kapsáře, kteří jsou v turisticky nejfrekventovanější oblasti mimořádně aktivní.

La Rambla

Vraťte se v čase díky Bari Gothique

Kořeny nejstarší barcelonské čtvrti Bari Gothique (mapa) sahají až do dob římského císaře Augusta. Najdete zde okouzlující náměstíčka s bezpočtem historických budov. Například Placa Reial (mapa) je proslulé stylovými doplňky, nočními kluby a lucernami podle návrhu Gaudího, které byly jeho první zakázkou ve městě. Nenechte si ujít kostel Santa María del Pi (mapa), datující se do 14. století, který se pyšní jednou z největších rozet na světě.

kostel Santa María del Pi

Ochutnejte místní produkty v La Boqueria

Vyhlášené tržiště (mapa), které najdete ve čtvrti Ciutat Vella, je nejen jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí, ale také důležitou součástí života tamější komunity. Jeho historie sahá až do 13. století. Pestrost nabízených potravin je obrovská, důraz je kladen na absolutní čerstvost a na některé produkty navíc nikde jinde ve městě nenarazíte.

tržnice La Boqueria

Ať už hledáte suroviny k pozdější úpravě, nebo hotové pokrmy, nebudete zklamáni. Seženete zde vše od exotického ovoce a zeleniny přes různé druhy masa a mořských plodů až po mléčné výrobky, koření, hotová jídla i čerstvé džusy. Oči vám budou přecházet z těch barev. A co teprve ta chuť!

tržnice La Boqueria

Vydejte se po stopách Gaudího

Pohádkový Park Güell (mapa) s domečky jako od luxusního cukráře, mozaikovým salamandrem hlídajícím hlavní schodiště, lavičkou, která bývá označována za nejdelší na světě, a krytou promenádou s designem jeskyně vás přenese do jiného světa.

Park Güell

Pokračujte ke skálou inspirované asymetrické Casa Mila (mapa) a dále ke Casa Batlló (mapa) s balkóny ve tvaru kostí. Rezidenci Casa Vicens (mapa) pak dominuje vzor šachovnice a květinové motivy.

Casa Mila v Barceloně

Nemluvě o Gaudího nejproslulejším projektu, chrámu Sagrada Família (mapa), jenž se řadí mezi největší krásy Barcelony. Na bohatě zdobené sakrální stavbě se pracuje již od roku 1882 a má být dokončena až v roce 2026, tedy sto let od smrti geniálního architekta. Nad její velkolepostí ale můžete žasnout již dnes.

Sagrada Família

Užijte si romantiku u Zpívající fontány

Možná si říkáte, že jste podobných atrakcí už viděli… Neviděli! Barcelonská Magic Fountain (mapa) uchvátí i zaryté skeptiky. Skutečně jde o nezapomenutelnou show. Systém fontán je překvapivě rozlehlý, o zábavu se starají tisíce žárovek dokonale propojených s hudbou a obrovskou vodní masou tančící jak na tóny Mercuryho nesmrtelné písně Barcelona, tak i klasiků. To vše si navíc můžete též užít zdarma.

Magic Fountain neboli Zpívající fontána

V hlavní turistické sezóně se atrakce rozzáří od čtvrtka do neděle, pokaždé od 21:30 do 23:00. Raději ale obsaďte místo dřív, není výjimkou, že okolní schody zaplní tisíce zájemců.

Prohlédněte si Camp Nou a olympijský stadion

Co Barcelona nabízí pořádným chlapům, zatímco si jejich drahá polovička vybírá kabelku nebo objevuje galerie? No přece návštěvu Camp Nou (mapa), největšího fotbalového stadionu Evropy a druhého největšího na světě. Ač to v létě asi nebude během zápasu, i návštěva zákulisí, tamního muzea a multimediálního centra má své kouzlo.

Olympijský stadion Estadi Olímpic (mapa) se nachází na kopci Montjuic a poskytuje skvělé výhledy. Byl postaven roku 1929 a znovuotevřen v roce 1992 kvůli 25. letním olympijským hrám. Stadion pojme 65 000 diváků a jeho hlavní ochoz je volně přístupný. V areálu se též nachází muzeum s množstvím fotografií a dalších sportovních reálií.

stadion Estadi Olímpic

Seznamte se se žraloky v akváriu

Ve výčtu svých NEJ má Barcelona i největší oceanárium (mapa) v Evropě. Rejnoky, žraloky a další obyvatele moře, všemožných tvarů a velikostí, celkem 450 druhů, můžete pozorovat ve více než třiceti nádržích. A zejména v jedinečném, osmdesát metrů dlouhém podvodním tunelu s pohyblivým chodníkem, díky němuž se ocitnete doslova v centru podmořského dění.

L'Aquàrium Barcelona

Dospělí se zde mohou potápět mezi žraloky a dětem je nabízeno „přespání se žraloky“, během kterého mohou pozorovat živočichy a poté usínat obklopeny vodní říší.

žralok v L'Aquàrium Barcelona