Bojíte se výšek, ale zároveň vás láká jedinečné dobrodružství? Tak to se budete muset hodně překonat! V Olympijském parku královny Alžběty v Londýně byla nedávno otevřena nejdelší skluzavka na světě. Měří 178 metrů a nasednete na ni ve výšce 76 metrů. Následně vás čeká přibližně 40 sekund trvající adrenalinová jízda.

Je součástí věže ArcelorMittal Orbit

Nejdelší skluzavka na světě se točí kolem věže ArcelorMittal Orbit, kterou navrhnul sochař Anish Kapoor. „Čtyři roky po olympiádě jsme se rozhodli k věži přidat klouzačku, která by měla být také považována za umělecké dílo,“ prozradil Peter Tudor, ředitel návštěvnického centra. A dodal, že lidé už dříve považovali klikatou stavbu za Helter Skelter. A přesně tak se jmenuje písnička od skupiny Beatles, pojednávající o jízdě v zábavním parku.

věž ArcelorMittal Orbit

Jestliže se odvážíte a nejdelší skluzavka na světě se stane jedním z cílů vaší cesty do Londýna, počítejte s tím, že během jízdy budete značně dezorientováni. Jedná se o záměr Carstena Hollera, tvůrce této atrakce. Z osvětlené části vjedete do naprosté tmy a nedokážete proto zcela odhadnout, kde se nacházíte a kdy přijde zatáčka nebo sjezd. Ti, kteří mají strach, anebo nesplňují podmínky vstupu, mohou alespoň navštívit věž, aniž by z ní pak sjeli dolů „okapovou rourou“.

nejdelší skluzavka na světě

Nejdelší skluzavka na světě není pro každého

Olympijský park královny Alžběty s věží ArcelorMittal Orbit se nachází v severovýchodní části Londýna (mapa). Jezdci musí na skluzavce používat podložky pro lepší skluz a také ochranné helmy. To proto, že se zde dá vyvinout rychlost až 24 kilometrů za hodinu.

Chcete-li se svézt, je nutné si zároveň zakoupit vstupenku do věže. Dospělí zaplatí (za obojí dohromady) 15 liber, děti 10 liber, senioři a studenti 12 liber. A pozor – musíte měřit alespoň 130 centimetrů a vážit maximálně 130 kilogramů. Děti mají vstup povolený až od osmi let. Vhodné je volnější oblečení, brýle nejsou překážkou. Je navíc nezbytné pořídit si vstupenku předem a při té příležitosti si zarezervovat datum a čas jízdy, případně několika jízd během jednoho dne.

starší záběr na Olympijský park královny Alžběty