Pláž Porto Selvaggio, pravidelně zařazovaná mezi nejatraktivnější v Evropě, leží u města Nardo. Je součástí přírodní chráněné oblasti spadající pod provincii Lecce.

Pro nás je, pravda, trochu z ruky, skoro 1 800 km, nicméně se dá letět z Říma do Brindisi (mapa) a po prohlídce tohoto historického a památek plného města, pocházejícího ještě z dob starobylé mykénské kultury, už jen pokračovat necelých sedmdesát kilometrů dále. Druhou variantou je přímý let do Neapole (nebo také do Bari), odkud se dá k Porto Selvaggio (mapa) dojet po silnici, jen to trvá podstatně déle.

pobřeží Porto Selvaggio

Roste tady spousta opuncií

V přírodní oblasti Porto Selvaggio v Itálii je chráněno 1000 hektarů půdy, najdeme tu borové lesy, i místa, kde rostou opuncie, kaktusy s plody, co se dají jíst. V syrovém stavu nejsou nic moc, ale džus z nich je mnohem chutnější.

Výtažky se přidávají do cukrovinek, čajových směsí, vyrábí se z nich tekuté sladidlo i řada kosmetických výrobků. Opuncie najdeme většinou na plochách, kam svítí hodně slunce, lze na ně narazit při túrách v okolí. Ty nejsou nijak náročné, průměrně fyzicky vybavený turista je zvládne bez problémů.

opuncie

Nedaleké Uluzzo nadchne milovníky šnorchlování

Ten, kdo se vydá z Porto Selvaggio na cestu podél pobřeží, směrem k Porto Cesareo, dostane se k jednomu z nejkrásnějších míst nejen v těchto končinách – na pláž Uluzzo (mapa).

pláž Uluzzo

Je poměrně skrytá a ne úplně snadno přístupná, musí se k ní trochu sešplhat. Nad ní se tyčí torzo strážní věže, která kdysi chránila přístup do vnitrozemí. Moře je křišťálově čisté a azurově modré, jak má být, ovšem na písek je nutné zapomenout, všude jsou jenom oblázky.

Na některých místech se dá potápět bez vybavení, stačí šnorchl a ploutve, nebo se jen pořádně nadechnout. Jsou tu i četné malé sluje a prolákliny, kde lze obdivovat podmořský svět.

skály

V jeskyních spatříte pravěké kosti i keramiku

Oblast Uluzzo se může pochlubit i prehistorickou archeologií, několik jeskyní (např. Koně a Cosma) je až 120 000 let starých. Najdou se v nich zbytky (zřejmě neandrtálci) poražených zvířat, kamenné artefakty, v lokalitě Serra Cicora dokonce i zbytky pravěké keramiky.

Romantikům se doporučuje zajet sem v srpnu, kdy se dá nejlépe pozorovat západ slunce. To, jak se pozvolna ztrácí za věží z obzoru, je fantastický zážitek!

Uluzzo

Porto Selvaggio je doslova lékem na nervy

U pláže Porto Selvaggio nenajdeme žádné hotely. To proto, aby nenarušily ráz neobyčejné krajiny. Není tu ani, jak již bylo řečeno, „komerční“ písečné pobřeží. Nicméně vlny moře, které pláž už staletí omývají, vyhladily kamínky tak, že ani moc netlačí, i když vzít si vodní obuv není na škodu.

Ovšem koupání tady opravdu nemá chybu, navíc přes svoji nespornou krásu není tato oblast příliš navštěvovaná (zahraničními turisty už vůbec), takže všude vládne klid a pohoda.

Ta je ještě větší v nedalekých vesničkách, kde rčení, že se v nich zastavil čas, platí téměř stoprocentně. V některých totiž místní lidé – hlavně mezi sebou – stále mluví řecky, prý kvůli památce na své předky, kteří tu žili už dlouho předtím, než po nich ovládli svět Římané.

Jsou pohostinní, rádi se baví, a kdo ovládá italštinu, může počítat s pozváním do taverny, kde muži debatují o fotbale i počasí a „drbou“ nepřítomné sousedy. Prostě venkovská klasika…

park