Zájem o dovolenou na některých řeckých ostrovech, v minulých letech značný, kvůli často nafouknutým zprávám o přítomnosti imigrantů poklesl, což je škoda. Nicméně stále zbývá dost takových, kam se nedostali nejen oni, ale nejezdí tam ani moc „obyčejných“ turistů, takže na nich lze nalézt klid a pohodu. Jedná se například o Limnos (neboli také Lémnos), a to i proto, že je malý – měří na délku 23 km a na šířku 30 km, celkovou rozlohu má 476 km².

Najdeme ho na severu Egejského moře, jde o dva malé ostrůvky (mapa), které propojuje úzká šíje. Výhodné jsou hodně příznivé ceny – i přímé letecké spojení z Prahy.

Myrina zaujme opevněním i přístavem

V hlavním městě Myrina (má jen 6 000 obyvatel) najdeme opevnění z dob benátské říše a muzeum archeologie, nově byl vybudován moderní přístav pro jachty, které sem často připlouvají, o návštěvníky tedy nemá nouzi.

Kolorit zpestřují malé kavárničky a obchůdky, většina místních zná pouze pár běžných anglických frází, takže se s nimi dá domluvit spíše „rukama nohama“, ale zato jsou vstřícní.

město Myrina

Místní med nemá chybu

Nelze opomenout taverny. Lákají vůní čerstvě i chutně upravených ryb (obvykle jsou to cejni, tuňáci a parmy), nabízejí rovněž výtečný domácí sýr. Z masa je na ostrově Limnos nejčastější jehněčí a skopové, převážně grilované na svisle se otáčejícím rožni jako gyros.

Stejný způsob přípravy se uplatňuje i u vepřového (chirino) a kuřecího (kotopulo). Nesmí scházet různá zelenina, hodně se v krámcích kupuje med – je úžasný!

Nelze opomenout víno – bílé Moshato Alexandrias je nasládlé a aromatické. Červené Limnio je husté a silnější. Na podzim, v době sklizně, lze ochutnat i tsipouro, mladé, z čistých hroznů. A samozřejmě tradičními nápoji jsou retsina a ouzo.

ostrov Limnos

Léto zde vítají tancem a pálením věnců

Jak bývá v Řecku zvykem, i Limnos je opředen bájemi. Podle nich zde měl dílnu bůh Héfaistos, kterému Prométheus lstí ukradl oheň, ukryl ho v dutině hole a dal lidem.

Později tu údajně přistáli proslulí Argonauté a jejich vůdce Iáson se oženil s místní princeznou Hypsipylé. Té narychlo udělal dva syny a pokračoval v honbě za zlatým rounem. Starší Euénos se pak stal králem ostrova a bojoval i v Trojské válce…

Řekové mají rádi svátky, kdo sem přijede 22. června, může zažít oslavu prvního letního dne – Agios Ioannis. Při ní místní pálí věnce, tančí, popíjejí, prostě se celou noc dobře baví…

pobřeží Limnosu

Procházky krajinou mají k adrenalinu daleko

Limnos je kopcovitý, mírně hornatý, až na pobřeží, kde jsou prý nejpůsobivější pláže z Egejských ostrovů – nejčastěji se zmiňuje Plati Beach.

Nejvyšší vrchol Vigla má 470 m, tedy něco jako náš Říp, takže se není třeba obávat fyzicky náročných túr. Spíš jde o příjemné procházky. Navíc – díky tomu, jak je ostrov malý, dá se na ně vydat v pozdním odpoledni, když už slunce tak nepálí, a večer se vrátit.

výhled z hory Vigla

Na ostrově Limnos zabloudíte jen stěží

Zdejší lesy navíc skýtají příjemný chládek, i když nejsou nijak zvlášť husté, zabloudit se v nich dá jen těžko. Místy vedou nad romantickými zátokami, kde se lze kochat. Ale nejen to, dají se z výšky vytipovat menší pláže, ukryté v malebných zálivech.

Kdo má dobrý orientační smysl, může se tam druhý den vypravit a zažít jeden ze snů většiny turistů – mít celý den pláž jen sám pro sebe.

ostrov Limnos