Jsou turisté a není jich vůbec málo, kteří během dovolené „vyžadují“ dlouhé pláže, jak kvůli rozmanitým vstupům do moře, tak podvečerním procházkám při zapadajícím slunci.

Pokud by ale zavítali na pláž Praia do Cassino (mapa), která se vine jako had v nejjižnějším brazilském spolkovém státě Rio Grande do Sul, a chtěli ji celou projít, měli by dost smůlu. Měří totiž 254 km, víc než dálnice z Prahy do Brna. Však je také v Guinnessově knize rekordů prezentována jako Nejdelší pláž světa.

Lákadlem jsou vraky i vodní sporty

Nejnavštěvovanější úsek je kolem přístavu a města Rio Grande (mapa), kde je letiště, vzdálené od pláže asi 25 km. Místní si jsou vědomi této atraktivity, takže ho vybavili vším, co turisté vyžadují.

Kromě hřišť pro všechny možné sporty je tu výborná možnost surfování a plachtění, vítr vane dostatečně silně i správným směrem, oblíbené je potápění. V pobřežních vodách i na mělčině jsou stovky vraků lodí, sice dávno vybrakovaných, ale pohled na ně zavání romantikou.

Nejvíc turistů sem jezdí v zimě a na jaře, nejchladnějším měsícem je paradoxně červenec, i když díky vlhkému, subtropickému podnebí je tu stejně relativně teplo, ale může často pršet.

Výletní lodě míří za lachtany

Oblíbené je rovněž šnorchlování, pod hladinou žijí malé ryby i spousta mořských živočichů. Hnízdí tu stěhovaví ptáci, které lze pozorovat zblízka, stejně tak lachtany, a to při plavbách výletními loděmi, což je další nabízená aktivita. Jinak se podél pláže táhne množství pobřežních písečných dun.

Některé jsou zařazeny mezi chráněné oblasti, poblíž nich totiž žijí různá malá zvířata (žáby, ještěrky, občas se objeví i nejedovatí menší hadi), ale všechna před člověkem včas utečou.

Protivné lidi potkáte až po návratu do vlasti

Stojí za zmínku, že na Praia do Cassino se nachází hned několik světově nejlépe hodnocených plážových barů. Výtečným koktejlům z čerstvého ovoce, ať už namíchaných s alkoholem, anebo bez něj, odolá jen málokdo. Všichni, nejen barmani, se usmívají, zamračené tváře tu neuvidíte.

Kdo by však chtěl nejdelší pláž světa poznat celou, musel by si namazat nohy francovkou a připravit se na několikadenní usilovný pochod. Končí totiž až u Chui Stream, těsně u hranic s Uruguayí.

Nejdelší pláž v USA se jmenuje Padre Island

Existují i další dlouhé pláže, ale nejsou už tak atraktivní, například Padre Island (mapa) v Texasu. Jde vlastně o obrovský bariérový ostrov, měří 182 km, ale až na městečko South Padre Island (mapa) na jižním konci je řídce obydlený, na mnoha místech i v přírodním stavu, člověkem nedotčený. Každopádně se jedná o nejdelší pláž v USA.

nejdelší pláž v USA se jmenuje Padre Island

V Bangladéši, což také není turisty příliš vyhledávaná lokalita, se rozprostírá pláž Cox Bazar (mapa). O tom, kolik měří, se vedou debaty, asi 120 – 150 km. Ani tam moc lidí nenajdeme, pokud vůbec nějaké…

pláž Cox Bazar