Ischia, malý ostrov v Neapolském zálivu, se stala poutním místem nejen turistů, ale i filmových fanoušků. Byl tady totiž natočen kasovní trhák Nebožtíci přejí lásce. I když od té doby uběhlo skoro 45 let, stále se najde dost pamětníků, toužících zavítat tam, kde hrál nezapomenutelně slavný americký herec Jack Lemmon. Většina „kulis“ ještě stojí, takže se mohou vydat po stopách svého oblíbence.

ostrov Ischia

Zdejší vřídla miloval i Tiberius

Ti, co film neviděli, na Ischii (mapa) zamíří za krásnou přírodou, díky které má přezdívku „věčně zelená“, dále za malebnými plážemi a především termálními prameny vyvěrajícími o různé teplotě na povrch z až 350metrové hloubky.

Už v antice sloužily k léčení, využíval je i císař Tiberius, ten se ve stáří usadil v blízké obci Capri. Příjemné pocity navozuje také vzduch, ve kterém ucítíte vůni oregana i některých druhů orchidejí.

pobřeží ostrova Ischia

Ischia není velká, necelých 47 km², žije tady přibližně 60 tisíc stálých obyvatel. Je hlavně skalnatá, ale zároveň prorostlá bujnou vegetací, má vulkanický původ.

Ischia

Kaktusům se na ostrově Ischia daří skvěle

Najdeme tu 350 druhů rostlin, některých velmi vzácných, nepřeberné množství kaktusů, dorůstajících až do nadprůměrných rozměrů. Asi i proto zde byla zřízena botanická zahrada – Giardini Ravino.

Nejvyšším bodem ostrova je vyhaslý (naposledy soptil v roce 1301) vulkán Monte Epomeo (787 m). Je celkem snadno přístupný, nejlepší cesta vede z obce Fontana.

vulkán Monte Epomeo

Název znamená v řečtině rozhlížet se a právě to většina turistů dělá, výhled na celý ostrov je skvostný. Pod vrcholem je do skály vytesán kostel San Nicola.

Bahenní zábaly jsou velkým lákadlem

Ischia je častým cílem seniorů. Kromě termálních jsou tu i léčivé minerální prameny, celkem jich je 22, některé vyvěrají přímo ze skalních masivů. Hodně navštěvované jsou Poseidonovy zahrady v romantické zátoce Baia di Citara se stálou vůní oleandrů, ibišků i agáve.

Na ostrově se pochopitelně nalézá zdravotnické centrum, kde každému poradí, jakou proceduru využít, je jich až dost. Například inhalace, masáže, bahenní zábaly, koupání ve speciálních bazénech, kam se přivádí voda z výše zmíněných pramenů.

termální bazén

Muzeum opěvuje režiséra

Příznivci památek zamíří na Aragonský hrad s pozůstatky katedrály. Leží nedaleko přístavu, kde kotví trajekty zajišťující spojení mezi pevninou a ostrovem. Z místních zajímavostí upoutá pozornost i keramická dílna, kde se používá originální materiál – terracotta (česky terakota).

Aragonský hrad

Muzeum La Colombaia připomíná život slavného režiséra Luchina Viscontiho. Ten na ostrov Ischia jezdil se svým homosexuálním partnerem Helmutem Bergerem.

Na jihu se nachází pramen Nitrodi, na rozdíl od ostatních pitný. Pomáhá při kožních potížích, poruchách trávicího ústrojí, má údajně vliv i na růst vlasů. Je známý od antiky, prý sem jezdil „léčit“ začínající plešatost Caesar, ale dokázáno to není.

domky na ostrově