Přesně řečeno v Museo del Prado, jeho autorem je Francisco Goya. Obraz Nahá Maja přitahuje davy návštěvníků i proto, že má další verzi, kde je úplně stejná dívka – ale už oblečená. Důvodem pro zahalení bylo veřejné pobouření, které eroticky působící portrét nádherné svlečené ženy vyvolal v tehdejší společnosti, pochopitelně nejvíce provokoval katolickou církev. 

Ta s devětašedesátiletým malířem dokonce zahájila inkviziční řízení, na ně musel jít 16. března 1815, aby potvrdil autorství, vysvětlil původ a zadavatele obrazu.

Oblečená varianta má stejné rozměry

Co tribunálu sdělil, není známo, v každém případě nebyl nijak potrestán. Možná hrál roli jeho pokročilý věk, nebo církev raději nechtěla k aféře přitahovat pozornost. Dobře věděla, že zakázané ovoce už od dob Adama chutná nejlépe.

Původně ale hodnostáři po malíři chtěli, aby odvážnou pózu zakryl oblečením, ten to odmítl. Místo toho vytvořil zcela nový, až na šaty úplně stejný (i rozměrově) obraz. Proč to pracně udělal, zůstává jednou ze záhad a asi i navždy tajemstvím nevšedního díla.

obraz Oblečená Maja

Ferdinand vyhnal otce, matku i jejího milence

Otazníkem zůstává i to, kdo byla dívka na obrazech. Bezpečně víme, že Nahá Maja i Oblečená Maja patřily do malířské sbírky politicky nejmocnějšího muže Španělska Manuela Godoye. Tento vyhlášený proutník byl milencem královny Marie Luisy a spolu s ní vládl skoro 20 let místo slabého Karla IV. Španělského, než ho sesadil jeho syn Ferdinand.

Ten vyhnal nejen Godoye, ale i matku a otce ze země (jeden čas pak spolu žili v Římě, na způsob „švédské trojky“), a nechal celý jeho majetek včetně paláců zkonfiskovat.

Archivář měl černé vidění

Nový majitel objevil v jednom z paláců tajnou místnost s ukrytou sbírkou ženských aktů. Podle archiváře byl mezi nimi obraz nahé cikánky, se signaturou Francisco de Goya. Mohla to být Nahá Maja, ale ne cikánka. Ty žily na okraji společnosti a nemohly si dovolit luxusní prostředí pokoje, kde je hříšnice zvěčněna. Kdo tedy byla ona krasavice?

Dlouho tradovaná teorie, že nemohlo jít o veřejně známou osobnost, vzala za své poté, co se při pozdějším zkoumáním zjistilo, že tvář byla přemalována! To pochopitelně svádí k domněnce, že by její identifikace mohla vyvolat skandál. Dá se asi vyloučit milenka Godoye královna Marie Luisa. Ta byla všechno, jenom ne krásná.

malíř Francisco Goya

Nahá Maja vzbuzuje dohady dodnes

Na druhou stranu se slovo Maja (doslova kráska) používalo pro dívku volných mravů z nižších vrstev, provokující chováním i eroticky zdůrazněným výstřihem. Je fakt, že některé dámy z vyšší společnosti se nechaly inspirovat a rády se stylizovaly do této podoby, ovšem to už bylo dávno po namalování obou obrazů.

S teorií, proč Goya stvořil nový obraz, když stačilo několika tahy štětcem přikrýt nahotu, přišel historik umění Nagel. Objevil totiž v jedné obrazárně speciální závěsné ústrojí. S jeho pomocí se před lidmi střídaly obrazy, na jednom byla krajina, na druhém nahá žena. Podobně mohly fungovat i Nahá Maja a Oblečená Maja v Godoyově tajné sbírce…

obraz Nahá Maja je vystaven v Museo del Prado