Edirne, známé i jako Drinopol, kdysi hlavní město Osmanské říše, najdeme v evropské části Turecka. Z Istanbulu jsou to zhruba tři hodiny jízdy autem, na jednodenní výlet tak akorát.

Podle řeckých mýtů založil toto město (mapa) Orestés, syn dobyvatele Tróje Agamemnóna, a pojmenoval ho po sobě – Orestias, ale těm nelze tak úplně věřit. Jiné zdroje uvádějí, že zde byla původně jen malá thrácká osada, kterou římský císař Hadrián přestavěl a udělal z ní metropoli provincie.

výhled na Edirne z mešity

Sultánův most vznikl už v roce 1451

Totéž později učinil i sultán Murad I., Edirne vévodilo Osmanské říši od roku 1365. Kvůli své poloze bylo rovněž častým terčem útoků, vládli tu Bulhaři, Řekové, Turci a dokonce Rusové.

Jak se Edirne rozšiřovalo, nastala potíž, velká část starých čtvrtí se totiž nachází uvnitř jakési půlkruhovité smyčky řeky Tundža. Ta je sice široká, ale naštěstí mělká, takže nebyl problém postavit přes ni mosty, které by spojily všechny části města, ty lze obdivovat dosud.

Sultánův most

Nejstarší je Sultánův z roku 1451, o rok později byl otevřen Dobyvatelský, přibližně sto let poté přibyl Zákonodárcův. Nechal ho postavit vládce Sulejman I., který měl tuto přezdívku.

Dobyvatelský most

Celkem jich je sedm, což je na město s asi 120 000 obyvateli dost. Hlavně o těch historických však nelze říct, že by nebyly navštěvované turisty.

Nejkrásnější je Selimova mešita

Cestovatelé ovšem do Edirne jezdí obdivovat hlavně mešity, které jsou opravdu fascinující a pocházejí z různých dob. První, Starou, postavil už v letech 1402 až 1414 Mehmed I. Bílý mramorový portál kontrastuje se zdivem z kamene a cihel a vnitřek je kaligraficky vyzdoben súrami z Koránu.

Další, Üç Şerefeli, pocházející z první poloviny 15. století, tedy z doby vlády Murada II., ztělesňovala nový architektonický styl, který si dal za cíl ohromit věřící už z dálky vzhledem. Tvůrci měli značnou svobodu, tedy v rámci víry. Vysoký severozápadní minaret má tři galerie, po nichž je také mešita nazvána.

Perlou je především Selimova mešita z 16. století, která stojí na kopci v centru Edirne a dominuje celému okolí. Je dílem nejslavnějšího osmanského stavitele a architekta Mimara Sinana. On sám ji označil za své mistrovské dílo.

kopule v Selimově mešitě

Minarety jsou vysoké 71 metrů, ohromující dojem vytváří vysoká a široká kopule na osmi mohutných sloupech. Mramorová kazatelna pak jen podtrhuje krásu stavby, kterou musí obdivovat každý, kdo má aspoň trochu smysl pro estetiku.

Selimova mešita interiér

Edirne zdobí stovka kopulí

Nejen mešitu, ale celý komplex budov, kde nescházela vývařovna pro chudé a také nemocnice, pak nechal na pokyn sultána Bajezida II. postavit další významný tvůrce, Hayreddin.

Ten se rozhodl všechny objekty zastřešit, takže je tu k vidění snad více než stovka kopulí. Jen málo se od středověku změnilo ve čtvrti Kaleiçi s úzkými, křivolakými uličkami plnými starých, místy padajících domů, ale i zde už nastal menší pokrok, najdeme tu taktéž malé restaurace a kavárny.

město Edirne

V Edirne, stejně jako v ostatních arabských městech, tedy nejen v Turecku, nesmějí chybět bazary. Některé jsou klasické, pouliční, jiné se nalézají v poměrně hezky zařízených průjezdech.

bazar v Edirne