Pouze pár kilometrů od Benátek, jednoho z nejromantičtějších měst na světě, leží malý ostrov Poveglia, považovaný pro změnu za nejděsivější vůbec.

Větší osídlení začalo podle kroniky v roce 421, kdy sem výboje germánského kmene Langobardů vyhnaly mnohé obyvatele Padovy. Hledali zde útočiště a nový domov. Dařilo se jim v rybaření i zemědělství. Navíc nalezli zásoby soli, takže si žili více než slušně a – navzdory malé rozloze (7 hektarů) – docházelo k růstu populace.

zpustlé budovy

Nakažené jedince zde pálili zaživa

Problém nastal po námořní bitvě u Chioggia 1379, kde konkurenční Janované porazili flotilu benátské republiky, ale největší tragédie začala až v šestnáctém století.

V Itálii vypukl dýmějový mor a Poveglia (mapa) byla ideálním místem pro „skladování“ mrtvol. Ležela blízko Benátek a přitom byla izolovaná (ani teď nemá valné spojení s pevninou).

Hromadným přesunem až 100 000 (!) těl, bohužel mnohdy i jen nakažených lidí, kteří byli (leckdy zaživa) pohřbeni či spáleni, se začala psát temná stránka tohoto místa.

Jejich duchové se prý začali mstít, měli ostatně za co. Jeden z odvážných pamětníků popsal hrůzný pohled na hromady tlejících ostatků vydávajících všudypřítomný zápach.

ostrov Poveglia

Lékař operoval vrtačkou a kladivem

Logicky byla Poveglia dlouho opuštěná. Italové jsou pověrčiví a někteří stále mají za to, že je prokletá. A když zemře zlý člověk, jeho duše se vždy probudí zde na ostrově

Jeho smutný osud ale pokračoval, za pár století se tu otevřela nemocnice pro mentálně choré. Působil v ní prý lékař, experimentující na pacientech prováděním lobotomie.

Šlo o neurochirurgickou operaci (nahradila ji antipsychotika) zaměřenou na odstranění závažných duševních poruch, ale on měl místo skalpelu používat vrtačku, sekáček a kladivo

Navíc ji dělal i těm, u kterých nebyla třeba, mnozí při ní zahynuli. Podle legendy ho právě duchové přivedli k šílenství, a tak skočil z okna nemocniční věže.

ruiny nemocnice

Ostrůvek Poveglia nechce nikdo koupit

Pak sem byl dlouhá léta přístup zakázán, budovy chátraly, v zachovalém stavu je dnes kostel, zvonice z dvanáctého století, nemocnice a administrativní budovy personálu.

Italská vláda se dlouho snažila prodat zpustlý ostrov Poveglia v aukci, kupce chtěla přilákat i tím, že se tu velice daří vinné révě, která produkuje výtečné víno.

Jenomže bez úspěchu. Strašidelná pověst odradila například investory, co tu chtěli postavit luxusní hotel. Obávali se toho, že hostů, kteří se nebojí, nebude tolik, aby se uživil.

Nakonec úřady v nouzi vsadily na mládí. Vypsaly architektonickou soutěž, podle které by se ostrov Poveglia měl spojit mostem s pevninou a zároveň by zde vyrostl univerzitní kampus

ostrůvek Poveglia