Španělsko patří mezi velmi žádané letní destinace, tudíž jsou některé oblasti během července a srpna přeplněné turisty. Pyrenejský poloostrov je naštěstí velký, a tak se tam dá najít hodně lokalit, kde vládne relativní klid a pohoda. Není od věci inspirovat se tím, kam nejčastěji jezdí na víkendy a dovolenou samotní Španělé. Jedním z takových míst je Santander.

Leží na severu (mapa), u Biskajského zálivu. Je hlavním městem provincie Kantábrie (španělsky Cantabria), má 200 000 obyvatel. V osmnáctém století si ho vyhlédla společenská smetánka jako místo pro letní byty.

pláž El Sardinero

Palác je dodnes místním skvostem

Přijížděli sem královna Isabela II., vévoda Amadeus Savojský a „král mírotvorce“ Alfons XII. Zdejší klima mu dělalo dobře na tuberkulózu, tu ovšem úzkostlivě tajil. Nejčastějším hostem zde byl ale jeho syn Alfons XIII. Místní si vážili jeho přízně a snažili se ji oplatit.

Uspořádali proto veřejnou sbírku a v roce 1913 pro něj postavili luxusní sídlo Palacio de la Magdalena na vršku vybíhajícím do moře, s překrásnou zahradou a pláží.

Palacio de la Magdalena

Ve městě Santander není moc památek, i když pochází z jedenáctého století. V roce 1941 totiž při velkém požáru lehlo popelem skoro celé historické centrum včetně gotického chrámu, z toho se zachovala jen tzv. Kristova krypta. Nad ní pak byla nově postavena dnešní katedrála.

katedrála

Pláž číslo jedna nese název El Sardinero

Největší atrakcí jsou nádherné pláže. Těch je třináct. Nejproslulejší El Sardinero lemuje promenáda, jedna z nejkrásnějších ve Španělsku.

město Santander

Na té je i kasino a řada restaurací. Na elegantní Plaza de Italia to žije do pozdních nočních hodin.

Plaza de Italia

Ten, komu vyhovují tišší zákoutí, se vydá do klidné a atraktivní zahrady Piquío, která rozděluje pláž na dvě části.

zahrada Piquío

Rybím specialitám odolá málokdo

Rybáři se mohou zkusit dohodnout s těmi místními, aby je vzali na lov. Musí ale umět španělsky, s angličtinou se nechytají.

rybářské čluny

Když neuspějí, mohou si to kompenzovat návštěvou jedné z mnoha typických rybářských restaurací a pochutnat si na čerstvých plodech moře, navíc výtečně připravených.

A za velmi příznivé ceny. Nejsou totiž pro cizince, těch sem zase tolik nezavítá, ale pro krajany. Nejvíc jich sem míří z vnitrozemských měst – Leónu, Ovieda, Bilbaa, dokonce i Madridu (je vzdálený asi 450 kilometrů).

místní restaurace

El Sardinero, zmíněný palác La Magdalena a Puerto Chico, přístav plný nádherných jachet a obklopený noblesními budovami, jsou pak jakýmisi výkladními skříněmi města Santander. Jestliže plánujete dovolenou ve Španělsku, zastavte se tady minimálně na jednodenní výlet, nebudete litovat…

Nedaleko města Santander leží unikátní jeskyně

Stojí za zmínku, že nedaleko odtud je slavná jeskyně Altamira (mapa), kde byly v roce 1879 nalezeny pravěké nástěnné malby, převážně s motivy zvířat. Ta je sice uzavřená, časté návštěvy totiž porušily přirozené mikroklima a malbám hrozil zánik, ale o kus dál stojí přesná replika.

Práce trvala tři roky, restaurátoři postupovali po milimetrech, stejným způsobem i materiály jako dávní umělci, a dokonale napodobili neskutečně působivé obrazce vyryté do skály

malba v jeskyni Altamira