Portugalsko bylo kvůli velké vzdálenosti od nás dlouhá léta opomíjené, přestože nabízí lepší podmínky pro dovolenou než většina jiných zemí v Evropě. A to nejen v létě – počet slunečných dní v roce dosahuje neuvěřitelného čísla 300! Je tu 150 čistých písčitých pláží na 900 km dlouhém pobřeží. Cyklisté a pěší turisté mají k dispozici 350 km značených stezek a tras. Na své si přijdou i golfisté, mohou vybírat ze stovky hřišť. Pobřeží je rovněž rájem surfařů, kteří na některých místech ocení opravdu vysoké vlny.

Nejvíce turistů míří na Praia da Rocha

Sečteno, podtrženo, přednosti vyváží handicap, že Portugalsko neleží zrovna za humny, nakonec jde o necelé čtyři hodiny letu. Výhodou je i pestrá nabídka možností ubytování mimo hotely – v rekreačních domech nebo apartmánech.

Bývají levnější, nabízejí nerušené soukromí, většinou leží blízko moře. Jsou k dispozici celoročně, rodiny s dětmi, které sem jezdí hlavně o prázdninách, na podzim vystřídají senioři. Ti si tady chtějí ohřát své „staré kosti“ a zároveň najít odpočinek.

I když nejznámější je letovisko Algarve s asi nejvyhlášenější pláží v zemi Praia da Rocha, ti, co nechtějí „zakopávat“ o mraky dalších turistů, zamíří raději jinam.

městečko Lagos

Lagos okouzlí i kostely a pevností

Stačí popojet o nějakých 25 km dál, do Lagosu (ne, není to ten v Nigérii), kde je turisty – ne však místními – opomíjená „plážička“, jejíž azurová voda se odráží od žlutých skal.

pláž v Lagosu

Jmenuje se Praia da Dona Ana (mapa), jde o jednu z nejfotografovanějších v zemi. Lagos je zajímavý, kdysi byl významným přístavem. Úzké uličky kontrastují se skalnatými masivy, které je obklopují.

Z památek zaujme kostel Panny Marie z šestnáctého století, barokní sv. Antonína, pevnost Forte da Ponta da Bandeira či městský trh Mercado Municipal da Avenida.

Kostel Panny Marie

V pastelarii si objednejte gala

Portugalsko nezapře, že zde léta vládli muslimští Maurové, po kterých tu zbylo dost orientálních prvků. Ty tvoří zajímavý kontrast se západní kulturou, což je patrné také v městečku Lagos.

městečko Lagos

Zemi ale hodně proslavilo výtečné portské víno, které vzniklo přidáním brandy do sudů s tím obyčejným, aby přežilo dlouhou plavbu do Anglie.

Výjimečné není jen víno, ale i tzv. pastelaria, což je něco mezi hospodou, kavárnou a cukrárnou, kde dostanete dorty i jednoduchá jídla. Místní hodně pijí gala, tedy horké mléko smíchané se silnou černou kávou, a také preso.

Specialitou nejen v městečku Lagos je Bacalhau à Brás, treska s úzkými hranolky. Zde je však záruka čerstvosti, rybáři vyplouvají na lov každý den a nevracejí se s prázdnou…

pláž Praia da Dona Ana