Mona Lisa od Leonarda da Vinciho je bezesporu nejslavnějším portrétem všech dob. A také nejtajemnějším – stále je předmětem mnoha spekulací. Její úsměv i to, že ať stojíte kdekoli, stále na vás zdánlivě upírá zrak. Převratné a do té doby nikdy nepoužité malířské postupy záhadnost ještě zvyšují.

Po staletí se také diskutuje o tom, zda jde opravdu o Lisu del Giocondo, manželku florentského kupce s hedvábím, což tvrdil první Leonardův životopisec Giorgio Vasari.

Předlohou byl nejspíš vousatý milenec

Když byla totiž v roce 1911 Mona Lisa z galerie LouvrePaříži ukradena a pak znovu nalezena, prověřovalo se rentgenem, zda jde opravdu o originál, což se nakonec potvrdilo.

Přitom se prý přišlo na to, že postava měla vousy, které byly přemalovány! To vedlo k teorii, že na obraze byl původně sám autor, nebo jeho adoptivní syn Salai. Ten byl ale podle všeho spíš jeho milencem, kterému Leonardo kvůli jeho kráse odpouštěl i to, že ho často okrádal.

S jinou teorií přišel Kenneth Keal, primář Ashfordské nemocnice, jenž soudí, že úsměv, mladistvé vzezření i ruce splývající na klín svědčí o pokročilém stádiu těhotenství!

Mona Lisa v Louvre

Skenery odhalily tři další vrstvy

Velmi podrobné zkoumání provedl francouzský expert Pascal Cotte. Ten se pozastavil už nad skutečností, proč Leonardo, tvořící obvykle rychle, obraz maloval 14 let (1503 – 1517).

Za tu dobu totiž musela žena logicky zestárnout! Proto se domníval, že skutečný portrét se skrývá pod nynějším a použil moderní počítačové skenery.

Ty totiž umožní odstranit jednotlivé vrstvy malby bez nejmenšího zásahu do struktury obrazu. Byly tři – v první studie hlavy, v druhé skica ve stylu Panny Marie.

Nejpodivnější byla třetí vrstva, kde byl původní námět z roku 1503. Teprve ve čtvrté byla současná Mona Lisa. Objev ale řada renomovaných kunsthistoriků zpochybňuje.

nejslavnější portrét na světě Mona Lisa

Mona Lisa má téměř dokonalou dvojnici

A muzeum Louvre se k tomu odmítlo vyjádřit úplně. Aby toho ale nebylo málo, před čtyřmi lety Museo del Prado v Madridu oznámilo, že dokončilo restauraci kopie Mony Lisy.

Autorem byl žák Leonarda, vědělo se o ní, ale nově se ukázalo, že nešlo jen o pouhou napodobeninu. Na obraze jsou totiž provedeny úplně stejné změny jako u originálu!

kopie Mony Lisy v Museo del Prado

To ovšem znamená, že u vzniku díla musel být sám Leonardo! Ukazuje mnohem víc detailů i to, že modelkou byla velmi krásná žena, o hodně mladší, než jak ji „známe“ dnes!

To se dá ale vysvětlit tím, že obraz byl párkrát poškozen, čímž vrstva laku ztmavla. Ten také zežloutl a popraskal dobou. Nicméně je to jen další z mnoha záhad, které obraz zvaný Mona Lisa obestírají…