Selfie je přežitek, teď frčí belfie! Tohle heslo vyznává řada – nejen mladých – cestovatelů, které už omrzelo fotografovat si obličej na neobvyklých, nebo naopak hodně známých místech a kteří si nyní na svých toulkách světem pořizují snímky s holou zadnicí a sdílejí je na Facebooku a dalších sociálních sítích. To se však nelíbí správcům posvátných památek. Například v kambodžském chrámovém komplexu Angkor Wat si kalhoty už jen tak nesundáte. A nejen to!

Plážové oblečení je zcela nevhodné

Každý, kdo přijde ke vchodu do Angkor Wat (neboli Angkor Vat) nevhodně oblečen, nebude smět vstoupit dovnitř. Podle nového nařízení úřadu Apsara, který památku spravuje, nebudou vpuštěni domácí ani zahraniční turisté s odhalenými koleny nebo rameny.

„Nošení příliš odhalujícího oblečení nerespektuje posvátnost lokality. Takto oděným lidem nedovolíme, aby si koupili vstupenku do chrámového komplexu. Místo toho je naši zaměstnanci budou informovat o tom, co by měli mít na sobě, aby se mohli převléci,“ řekl mluvčí Long Kosal.

Na belfie v chrámovém komplexu Angkor Wat v Kambodži zapomeňte.

Naháči se trestu nevyhnuli

Kambodža nařízením zareagovala na sérii skandálů s turisty, kteří se v prostorách komplexu Angkor Wat fotografovali nazí a které v loňském roce úřady nechaly deportovat ze země. Například loni v květnu byl zveřejněn případ trojice turistů. Nizozemka tehdy fotila své dva kamarády – Američana a Itala – svlečené od pasu dolů. Neomalená zábava tehdy skončila zatčením.

Dvě americké návštěvnice, které si loni v únoru pořizovaly belfie v jednom z největších a nejzachovalejších angkorských chrámů Preah Khan, skončily s podmíněným trestem odnětí svobody na šest měsíců, pokutou 310 dolarů pro každou z nich, deportací a zákazem vstupu do země po dobu čtyř let. Stejný trest „vyfasovala“ měsíc předtím i dvojice francouzských turistů. Ti se v jednom z chrámů svlékli donaha celí – byl jim navíc zabaven fotoaparát.

chrám Angkor Wat

Na belfie tady raději zapomeňte

Pokud jste o chrámovém komplexu Angkor Wat (mapa) dosud neslyšeli, můžete se o něm více dozvědět ZDE. Jestliže se v budoucnu rozhodnete pro zájezd do Kambodže (o zemi jako takové se dočtete ZDE), určitě nevynechejte návštěvu tohoto skvostného místa, jež figuruje na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Belfie si tam ale rozhodně nepořizujte!