Dovolená v Evropě je v současnosti hitem a většina oblíbených destinací často hlásí vyprodáno. Trochu stranou zájmu je Francie, kde lze snadno najít volné ubytovací kapacity.

Třeba v obci Palavas les Flots (mapa), ta se může chlubit jednou z nejkrásnějších pláží v Evropě. Leží pár minut od Montpellier, v regionu Languedoc-Roussillon, je ideální zejména pro rodinnou dovolenou. Měří sedm kilometrů, povrch má oblázkový i písčitý, jen si vybrat. Jedinečné přírodní podmínky, kdy slunce svítí 300 dní v roce, její věhlas ještě umocňují.

pláž v Palavas les Flots

Domluvíte se tady i anglicky

Panuje tu příjemná atmosféra, místní jsou přátelští. Spousta z nich je dokonce ochotna mluvit anglicky, což u Francouzů, hrdých na svůj jazyk, nebývá příliš zvykem.

Jak tomu bývá u mnoha letovisek, původně šlo o starou rybářskou vesnici, než ji ovládl turistický ruch. Nicméně Petrův cech v Palavas les Flots nezanikl, ani se nestal atrakcí.

přístav

Každé ráno vyplouvají bárky na lov a nevracejí se s prázdnou, mořské plody prodávají obvykle na trhu, kde je kupují turisté, místní i restauratéři.

Ten na rozdíl od jiných nepřekypuje množstvím, rybáři totiž odhadnou, kolik toho tak za den prodají, a podle toho se zařídí, aby dodávali denně čerstvé zboží.

obec Palavas les Flots

Ozdobou Palavas les Flots, obce s 6 000 obyvateli (v létě jejich počet stoupne tak sedminásobně, většinou jde o Francouze z měst), je krásný kostel sv. Petra s mozaikami uvnitř a také maják.

kostel sv. Petra

Zahrajete si na kurtu i v kasinu

Navzdory malé rozloze je k dispozici vše, na co jsou turisté zvyklí – muzeum, kasino, kino, tenisové kurty, možnost rybaření či vyjížďky na koních v oblasti rybníků. Ty jen podtrhují krásu místa.

V přístavu je i škola plachtění, neschází nabídka dalších vodních radovánek – potápění, vodního lyžování, surfingu i kanoistiky.

Poblíž Palavas les Flots žijí plameňáci

Navíc v okolí Palavas les Flots najdete nejrůznější zajímavá místa – vinařské oblasti, středověká městečka, antické památky, laguny s ptáky, pasoucí se polodivoké černé býky či bílé koně.

Mořské jezero poblíž, kde lze spatřit hejna plameňáků, jen dotváří kolorit tohoto krásného kraje. Pokud jde o ubytování, je tady kromě penzionů i množství kempů.

Dovolenou si tu může dovolit i průměrná rodina. Ani vzdálenost 1300 km není nijak fatální, zvlášť když se jede celou dobu po dálnici.

hotelový bazén

Na grilovaný špíz budete dlouho vzpomínat

Nenajíst se v restauraci ve Francii je jako nevidět Karlův most v Praze. Zdejší mají ceny nastavené pro svoje krajany, kterých do Palavas les Flots jezdí nejvíc, nikoliv pro turisty, což je výhoda.

Jako aperitiv většinou nabízejí pastis, oblíbeným předkrmem je panach de coquillages, studené lastury s citrónem a majonézou, či cassolette z gratinovaných mušlí.

Hlavním chodem bývá obvykle grilovaný špíz s několika druhy masa, od rybího po hovězí, grilovaná zelenina a rýže. Jako dezert se hodně podávají výtečné sýry.

Ze sladkostí je vynikající créme brulée, vyrobený ze žloutků, smetany, vanilky a karamelu, ozdobený malinami, jahodami či jiným čerstvým ovocem.

obec Palavas les Flots