Jednou z nepřehlédnutelných zajímavostí rumunského Banátu, a to doslova, je tzv. Decebalus. Jde o do skály vytesanou obří tvář kdysi nejslavnějšího dáckého náčelníka, jenž tu vládl v letech 87 až 106 našeho letopočtu a statečně bojoval proti Římanům, kteří se snažili podmanit jeho říši.

Nejvyšší socha v Evropě je součástí národního parku

Skalní výtvor v Rumunsku je vysoký téměř 43 metrů a na šířku má skoro 32 metrů. Na tuto nejvyšší sochu Evropy narazíte v národním parku Železná vrata jižně od Oršavy (mapa), v katastru obce Eselnita. Lze se k ní dostat pouze lodí, však u ní dunajské parníky zastavují, ale je vidět i ze silnice.

Decebalus

Umělecké dílo vznikalo deset let

Skála i s hlavou posledního krále Dácie je soukromým vlastnictvím rodiny rumunského obchodníka Iosifa Constantina Dragana. Ten skálu koupil v roce 1993 a o rok později najal asi tucet kameníků a sochařů, kteří nakonec úchvatné dílo dokončili až v roce 2004.

Prvních šest let tvarovali podklad a prováděli hrubé práce, poslední čtyři roky pak věnovali pozornost detailům. Decebalus má pod tváří umístěn latinský nápis Decebalus Rex Dragan Fecit (Král Decebalus – vyrobeno Draganem).

Decebalus nakonec zůstal sám

Do skály vytesaná tvář je připomínkou definitivní porážky Decebala a připojení dáckého království k Římské říši. Draganův záměr, že na druhé straně řeky, na území Srbska, nechá konfrontačně do skalní stěny pro změnu vytesat hlavu římského císaře, ovšem nevyšel, Srbové jeho nápad zamítli.

Decebalus v Banátu