Jižní Tyrolsko je vyhlášené díky sjezdovkám. Dolomity však nabízejí mnohem více než jen 350 třítisícovek. V létě tato tak trochu odlišná část Itálie láká na nádhernou přírodu, bohatou kulturu, nevšední historii, luxusní wellness a především proslulou gastronomii. Necháte se zlákat vynikajícím vínem, nebo máte zálusk spíš na špičkový sýr a špek?

1/ Seiser Alm

Jednou z oblíbených jihotyrolských lokalit je tato nejvýše položená vysokohorská pastvina v Evropě. Na své si zde přijdou milovníci pěší turistiky, běhu i cyklistiky. Rozloha Seiser Almu (mapa) činí přibližně 8000 fotbalových hřišť, takže se nebojte, že by vám romantickou procházku narušily davy. Pokochejte se pohledem na impozantní vrcholy Langkofel a Plattkofel a zastavte se na svačinku v jedné z 365 pohostinných salaší.

Seiser Alm

2/ Vinařská stezka

Jihotyrolské víno je známé po celém světě. V oblasti se pěstuje téměř 20 druhů révy, z nichž nejvyhlášenější jsou Vernatsch, Lagrein a Gewürztraminer. Přibližně 300 slunečných dnů v roce a mírné podnebí jsou ideální živnou půdou lahodného moku. Vinařská stezka se táhne od údolí Etschtal přes Bolzano do Überetsche a podél jezera Kalterer See (mapa) do oblasti Unterland.

Vernatsch

Navštivte jeden ze 150 vinných sklípků a vychutnejte si místní produkty v autentickém prostředí. Vybírat můžete z malých rodinných vinařství s muškáty v oknech, kde zpracovávají pouze vlastní hrozny tradičními postupy, i velkých moderních sklepů umístěných v architektonicky významných stavbách. Místní vinařská kultura má tradici starou 3000 let.

vinný sklípek hotelu Das Gerstl

A pokud nejste fandové vína, každý podzim si můžete projít kaštanovou stezku, na které ochutnáte nejen kaštany, ale třeba i čerstvě vypálené destiláty.

jezero Kalterer See

3/ Nevšední muzea

Co dále nabízí Jižní Tyrolsko? Necestujete-li pouze za vysokohorskými procházkami a dobrými víny, nenechte si ujít Jihotyrolské archeologické muzeum v Bolzanu (mapa).

South Tyrol Museum of Archaeology

Můžete zde na vlastní oči spatřit slavnou ledovcovou mumii – Ötziho. Muž byl v ledu objeven až v roce 1991, a to v neporušeném oděvu. Jeho stáří se odhaduje na cca 5000 let.

South Tyrol Museum of Archaeology

Za návštěvu rozhodně stojí i jedno z muzeí Reinholda Messnera, světoznámého horolezce a asi nejvěhlasnějšího místního rodáka. Nejnověji otevřené je Messner Mountain Museum Corones (mapa). Jedná se o architektonický skvost postavený na vrcholu Kronplatzu. Muzeum je umístěné ve výšce 2275 metrů.

Messner Mountain Museum Corones

4/ Bolzano

Zemské hlavní město (mapa) nabízí díky spojení dvou kultur neopakovatelnou atmosféru. A poloha mezi vinohrady na jedné straně a vrcholky Dolomit na straně druhé má prostě něco do sebe. Projděte si starou část města, kupte si něco hezkého v podloubí hostícím lákavé butiky, navštivte ovocný trh, vyjeďte lanovkou na jednu z okolních hor a pozorujte odtamtud západ slunce nad městem se sklenkou Aperol Spritzu. Koneckonců, kde jinde by mohl chutnat lépe…

město Bolzano

5/ Lázně s výhledem na horský masiv

V městečku Merano se nacházejí malebné lázně Therme Meran (mapa), které jsou synonymem pohody a relaxace. Sauny a wellness prostory jsou právě tak rozlehlé, aby vás při odpočinku nikdo nerušil.

Therme Meran

Nechte se hýčkat a prosklenou stěnou přitom sledujte panorama hor. Termální voda je čerpána až z hloubky dvou kilometrů a lázně nabízejí 25 bazénů, komplex saun a rozsáhlý odpočinkový park.

Therme Meran

6/ Speciality historického území Jižní Tyrolsko

Vysokou kvalitu jihotyrolské kuchyně dokazuje 23 michelinských restaurací, ale ještě více vynikající chuť tradičních pokrmů z místních surovin. Sýr, špek a jablka. Zejména na ty jsou obyvatelé historického území Jižní Tyrolsko pyšní. Všechny tři produkty mají chráněné označení a jsou základem mnoha místních specialit.

Věděli jste, že každé desáté jablko prodávané v EU pochází odtud? A dokonce už byly učiněny i první krůčky s výrobou stále populárnějšího cideru. Zatím je ale k dostání pouze v oblasti.

Pokud jde o jihotyrolský špek, jedná se spíše o voňavou vyuzenou šunku, za jejíž kvalitu odpovídají dodavatelé z malých rodinných firem. A vynikající je i polotvrdý zlatý sýr Stelvio. K výrobě jednoho kilogramu je potřeba deset litrů kravského mléka. Mléko musí být nadojeno v těchto končinách a zpracováno maximálně do 48 hodin.

sýr Stelvio

7/ Drei Zinnen

Rozhodně byste měli navštívit symbol Dolomit, který je zároveň součástí světového dědictví UNESCO. Takzvané Dolomitské věže (mapa), v překladu Tři zuby, jsou ideálním místem pro horolezce. Pokud si však netroufáte ani na zajištěnou cestu – ferratu, majestátnost tří vrcholů oceníte i během tří, čtyř nebo šestihodinové nezapomenutelné túry.

Drei Zinnen

Jak je vidět, Jižní Tyrolsko se zavděčí skoro každému. Přejeme šťastnou cestu a hodně skvělých zážitků!