Zámožných lidí, ochotných utrácet nesmyslně vysoké částky i za tak relativně krátký prožitek, jakým je jídlo, je stále dost a výrobci se jim snaží vyjít vstříc. Aby ne, když na boháčích nehorázně vydělávají. Jedním z úspěšných podnikatelů v tomto oboru je rakouský chovatel ryb Walter Gruella a jeho syn Patrick, kteří uvedli na trh nejdražší pokrm světa.

Jde o tzv. práškový kaviár, nazývaný Strottarga Bianco. Je z běluhy, která žije hlavně v Kaspickém a částečně Azovském moři.

Lžička kaviáru Strottarga Bianco vyjde na milion

Dnes už je běluha ve svém přirozeném prostředí na pokraji vyhynutí. Má i genetickou vadu, takže se nedožívá tak vysokého věku (přes 100 let) jako „kolega“ jeseter nebo vyza. I to pochopitelně zvyšuje cenu speciálních jiker, které firma otce a syna produkuje. Podle posledních údajů se pohybuje v řádu 300 000 dolarů za kilogram!

To znamená, že čajová lžička, kterou se Strottarga Bianco obvykle jí, přijde bezmála na milion korun! Cenu výrazně zvedá i skutečnost, že rybí vajíčka jsou prokládána 22karátovým zlatem. Poměr je pět kilo kaviáru (posléze dehydratovaného) na kilo zlatého prášku. Používají se hlavně starší ryby, jejich vajíčka jsou hladší, houbovitá, aromatická a chutnají lépe.

Walter Gruella a Strottarga Bianco

Almas se vyrábí z íránské běluhy

I na druhém místě mezi nejdražšími pokrmy světa figuruje kaviár, zvaný Almas, tentokrát z íránské běluhy. Jde o nejstarší přeživší druh ještě z dinosauří éry, i ta žije v Kaspickém moři.

íránská běluha

Je hnědý a platí, že čím světlejší má odstín, tím byla ryba starší a tedy lepší. Nikdy se už dál nedochucuje, jí se lžící zhotovenou z kosti, kov by chuť znehodnotil. Obvyklý způsob podávání je s toastem. Almas je výrazně levnější než Strottarga Bianco, kilo vyjde „jen“ asi na půl milionu korun. Má ale velmi krátkou dobu trvanlivosti.

Traduje se, že má afrodiziakální účinky a brání stárnutí. To ovšem nelze brát vážně – žádný výzkum logicky neproběhl, obchodníci se nevzdají zisku pro vědecké účely.

Almas

Bílé lanýže rostou pod zemí

Na třetím místě pomyslného žebříčku jsou bílé lanýže. Rostou divoce ve Středomoří, k jejich vyhrabání se obvykle používají speciálně vycvičení psi (naštěstí je nejedí). Hodně jsou v Itálii, kilogram stojí 50 – 100 tisíc Kč. Na aukci ale jeden extra zvláštní kus vydražil kasinový magnát Stanley Ho za 330 000 dolarů (bezmála 8 milionů!).

bílý lanýž

Nejdražší maso je z japonského skotu

Pokud jde o maso, nejdražší pochází z wagyu, dobytka chovaného hlavně v Japonsku. Je známé i pod označením kobe či přezdívkou „kaviár mezi hovězím masem“. Má výraznou chuť a zvláštní mramorování, což zajistí speciální krmivo a rituály.

maso kobe

Jedním z nich je olejová masáž, před porážkou se prý skot mlátí pěstmi za účelem vytvoření krevních výronů zlepšujících kvalitu. Steak vyjde na téměř 50 tisíc korun.

steak z wagyu