Bulharsko je současným dovolenkářským hitem, většina proslulých i prosluněných letovisek v sezóně praská ve švech. Ale kromě nich jsou tady i jiná místa. Třeba ta, kam jezdí na dovolenou hlavně místní. Tyto lokality mají hned dvě výhody – nejsou přeplněné a navíc je tam laciněji. Jen se musí najít. Jednou z nich je Carevo (neboli Tsarevo).

Leží asi 70 km od Burgasu. Prý se sem nějaký car (ruský či bulharský) jezdil koupat, nicméně dokázáno to není. Kdysi dávno se Carevo (mapa) jmenovalo Vasiliko a bylo osídleno Řeky.

Nedaleko se nachází národní park

Když se k moci dostali bolševici, přejmenovali toto městečko na Mičurin, po ruském pěstiteli ovoce, který tady ale nikdy nebyl a asi ani nevěděl, že existuje. V roce 1991 byl obnoven název Carevo. To se nachází na dvou poloostrovech – Vasiliko, z jehož konce vybíhá mys Kastro. Jižně je hora Papija (502 m n. m.) z pohoří Strandža.

Stojí za to udělat si tam výlet. Jde o horský masiv, který částečně přechází na území Turecka, jedná se o nejzachovalejší a nejméně prozkoumané pohoří v celém Bulharsku. I proto bylo roku 1995 vyhlášeno národním parkem. Za zhlédnutí stojí kaňon Marina reka, plný přírodních krás. Nalézá se tam například les plný divokých a barevných rododendronů.

Strandža

Nejznámější pláž se jmenuje Nestinarka

Carevo leží v nejjižnější části země, je zasazeno do hezkého prostředí. Moře tvoří útesy, které obklopují malý záliv s písčitou pláží. Turisticky nebylo dlouho objeveno. A masově není dodnes, i když v posledních desetiletích tu vznikaly hotely, často luxusní, jeden prý vlastní moderátor Leoš Mareš.

Na druhou stranu stále existuje spousta levných kempů. Ty a také penziony využívá kromě místních hlavně mládež, netoužící po přepychu. Chtějí jen strávit den výlety do okolí či koupáním a opalováním na nepřeplněných plážích.

letovisko Carevo

To se jim splní, výhodou je různorodost. Najdeme tu písčité, skalnaté nebo mix obou. Stejně tak jsou některé velké, jiné malé s dostatkem soukromí (vyhledávané nudisty). Jsou spíš severně, pochopitelně bez služeb, ale i lidí. Studenti, co nemají moc peněz, tu nocují pod širákem. Noci jsou teplé, levné jídlo nakoupí v některé z vesniček poblíž.

Nejznámější pláží – s veškerým komfortem – je naopak Nestinarka (mapa), rozprostírá se poblíž letoviska Carevo. To je velmi pěkně udržované a poněkud náročnější turista v něm najde vše, co si jen může přát.

dům v Carevu

Carevo připomíná velkou zahradu

Vzhledem k letním vedrům hodně návštěvníků uvítá množství stromů, které skýtají stín. Městečko Carevo trochu evokuje rozkvetlou zahradu, milovníci flóry si přijdou na své. Taktéž gurmáni, místní kuchyně je chutná. Čevapčiči i šopský salát známe, nejběžnějším jídlem je banica, lístkové pečivo plněné sýrem či masem. A k tomu doušek výborného vína.

Carevo