Chystáte se do Egypta? Jestliže v rámci dovolené zvažujete výlet do Káhiry, určitě nevynechejte návštěvu tamějšího muzea. To totiž nyní – poprvé v historii – vystavuje nejstarší texty napsané na papyru. Pocházejí z období faraona Cheopse, který vládl ve starém Egyptě před více než 4500 lety.

Byly nalezeny až v roce 2013

Mimochodem – Cheops je řecká forma jména starověkého egyptského panovníka, u nás více známá. Jeho pravé jméno, respektive egyptská verze, je Chufu. No a právě za faraonova života vznikly vzácné exponáty, které v současnosti můžeme obdivovat ve slavném káhirském muzeu.

Neuvidíte jich tam však desítky. Jedná se o šest ze 30 vzácných dokumentů, které v roce 2013 objevil tým egyptských a francouzských archeologů nedaleko přístavního města Suez na severovýchodě Egypta.

Tyto nejstarší texty líčí každodenní život stavitelů pyramid. Ti vybudovali i Velkou pyramidu (neboli Chufuovu či Cheopsovu), jež je hrobkou faraona Cheopse. Nalézá se v Gíze nedaleko Káhiry. Papyry například popisují, jak najatí stavitelé pracovali, jak dopravovali kameny z přístavu u Rudého moře po Nilu a jeho kanálech do Gízy.

Velká sfinga a Velká pyramida

Nejstarší texty obsahují zajímavá fakta

Jeden z dokumentů byl deníkem vládního úředníka, který vedl 40členný tým stavitelů a který si na papyrus zapisoval administrativní detaily své práce. Další nalezený papyrus vypovídá o tom, jak se dělníkům rozdělovaly porce jídla. V jasných hieroglyfech je tu přesně zaznamenáno, kolik ovcí se pro ně dopravilo. A na jiném dokumentu je seznam zisků převedených z několika egyptských provincií.

Podle odborníků tyto nejstarší texty napsané na papyru dokazují vysoce efektivní administrativní systém během Cheopsovy vlády, včetně centralizované moci státu. „Objev papyrů naznačuje, že Egypt je stále bohatý na starobylé památky, které je ještě potřeba najít,” řekl při otevření expozice egyptský ministr pro památky Chálid Ananí.

Papyrus uznával celý antický svět

Papyrus pro svou kvalitu, lehkost a skladnost brzy vytlačil ostatní psací materiály, jako například hliněné, dřevěné a kovové destičky. Základní surovinou pro výrobu papyru byla stébla šáchoru papírodárného, který rostl ve starověkém Egyptě.

Právě v něm se soustředila výroba papyru, jenž byl následně vyvážen do celého Středomoří a byl preferovaným materiálem v antickém světě. Slovo papyrus pochází z koptštiny, což je poslední vývojové stádium egyptštiny. Výraz papuro v koptštině znamená „patřící králi”. Přibližně od 2. století našeho letopočtu začal být papyrus nahrazován novým psacím materiálem ze zvířecí kůže – pergamenem.

nejstarší texty na papyru