Hrad Königstein, vzdálený jen 15 km od našich hranic, patří k největším horským pevnostem v Evropě. Leží na 240 m vysoké plošině v Saském Švýcarsku.

První nejstarší psanou zmínku o hradu (mapa) lze nalézt na dekretu českého krále Václava I. z roku 1233. Pod naše území ostatně spadal dlouho, pobýval tu i Karel IV.

Königstein

K místním unikátům patří kasárna i studna

Přitahuje monumentálním zjevem, má i několik „nej“, která z něj dělají výjimečnou stavbu. Jsou zde například nejstarší německá kasárna z roku 1590 a nejhlubší studna (152,5 m). Při její stavbě se denně těžilo kolem osmi kubických metrů horniny.

nejhlubší studna

Zajímavostí je i nejvyšší bod kraje – plošina dubu, kde prý není bouřky, aby tam neuhodil blesk.

Na Königstein vedou dva výtahy, takže není problém dostat se nahoru a obdivovat krásný výhled do údolí Labe, na Saské Švýcarsko i východní výběžky Krušných hor.

výhled z hradu Königstein

Panovníci se zde schovávali před nepřáteli

Hradby z pískovcového kamene o výšce až 42 metrů měří zhruba dva kilometry. Uvnitř najdeme hradní kapli z počátku třináctého století, hladomornu i posádkový kostel z roku 1676.

Během konfliktů se na Königstein uchylovali různí vladaři, aby tu našli bezpečí. Pevnost fungovala rovněž jako letohrádek, lovecký zámek a dokonce státní vězení.

jeden z výtahů

Königstein láká i na muzeum

O tom, jak je Königstein oblíbený, svědčí mnohamilionová návštěvnost za dobu jeho existence. Protože sem jezdí hodně našich turistů, jsou tu k dispozici informační materiály v češtině.

A dokonce se dá koupit taktéž barevný průvodce, což je vítané. Jinak od roku 1955 Königstein funguje jako vojenský skanzen, je zde i pobočka Vojenského historického muzea Bundeswehru Drážďany.

Kdy má areál hradu otevřeno a kolik zaplatíte? Veškeré informace naleznete ZDE.