Hlavní předností Chorvatska je moře, zatímco Slovinska Bled. A právě toto nádherné jezero přitahuje stále víc našich turistů, kteří oceňují i ochotu místních a také mnohem příznivější ceny, než jaké panují u „profláknutých“ sousedů.

Bled (mapa) leží ve výšce 500 metrů, chrání ho Julské Alpy. Teplota vzduchu v létě je kolem příjemných 20 stupňů, koupat se v něm dá díky termálním pramenům od června až do září.

Půjčení loďky vyjde na necelé dvě stovky

Největší atrakcí je malý ostrůvek uprostřed zdánlivě nekonečných vod, v roce 1698 na něm byl postaven barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Je přístupný pouze lodí, kterou si lze půjčit za 5 až 10 eur. Je taktéž možné najmout si převozníka, ten je však dražší. K ostrůvku lze i doplavat, pokud na to někdo má fyzickou kondici.

jezero Bled večer

Ta se hodí i pro pěší túru okolo jezera, zase až tak náročná ale není. Zvládnou ji i starší (zabere přibližně tři hodiny), tedy až na závěrečný výstup na skálu, kde se se tyčí hrad.

Není třeba zdůrazňovat, že je z něj krásný výhled. První zmínky o něm sahají až do roku 1000, ale byl mnohokrát přestavován a ne vždy úplně zdařile. Vstupné činí 7 eur.

hrad u jezera Bled

Okolí jezera Bled je ideální pro toulky krajinou

Zlatá éra nastala, když v roce 1858 Bled a okolí objevil švýcarský přírodní lékař a homeopat Arnold Rikli a vybudoval první lázeňský hotel pro své pacienty.

Léčbu postavil na termálních lázních, pro které použil i prameny v jezeře, dále na příznivých klimatických podmínkách v jeho okolí, čistém, čerstvém vzduchu a pěší turistice.

Tato kombinace láká návštěvníky i dnes, ovšem bohužel tu už nenajdou takový klid jako dřív. V sezóně jezero – a hlavně blízké městečko – „praská ve švech“.

okolí jezera Bled

K tomu přispívá i fakt, že se Bled rozprostírá nedaleko (asi 80 km) od Lublaně, metropole Slovinska s historickým centrem, opraveným po zemětřesení, k němuž došlo v roce 1511, a s hradem z 12. století.

Z jiného soudku je pak ves Vintgar, v jejímž okolí se nachází 1,5 km dlouhá soutěska, která nabízí pro změnu pohled na divokou přírodu s tůňkami a malými vodopády.

Vintgar

Spokojeni budou i cyklisté a golfisté

Bled ovšem neuspokojí jen pěší turisty a lidi se zdravotními potížemi, nedaleko bouří dva divoké toky řek Sava a Soča, s vynikajícími podmínkami pro rafting.

řeka Soča

Hory poblíž nabízejí kromě pohodových procházek i náročné alpinistické trasy, včetně výstupu na nejvyšší horu Slovinska Triglav, která je součástí národního parku.

park Triglav

Terén na úpatí Julských Alp je vhodný i pro silniční a horskou cyklistiku.

park Triglav

Je tady rovněž krásné a náročné golfové hřiště s osmnácti jamkami a také jedno pohodovější s devíti jamkami. A půl hodiny odsud začíná jadranské pobřeží, které lemuje množství vinic, kde se vyrábějí vynikající slovinská vína…