O císaři Rudolfu II. se všeobecně ví, že byl posedlý alchymií a magií a že cíleně sbíral – kromě uměleckých děl – všechno záhadné a tajemné. Není proto divu, že se v jeho knihovně nacházel tzv. Vojničův rukopis (nebo také Voynichův rukopis). Jméno mu dal Wilfrid Michael Wojnicz, který ho v roce 1912 objevil a jako raritu koupil v Itálii.

Císař za něj neváhal dát hromadu peněz

Je psaný neznámým písmem, abecedou se 40 znaky. Rudolfovo vlastnictví potvrzuje vložený dopis pražského učence Johannese Marcuse Marciho, pocházející ze sedmnáctého století.

Císař podle všeho za rukopis zaplatil 600 dukátů (miliony dnešních korun), takže pro něj byl určitě důležitý. Komu patřil předtím, to se neví, inkoust však pochází z let 1400 až 1440.

Postupem času se dostal k soukromým majitelům. Pak dokonce zmizel, možná když Švédové obsadili Pražský hrad, ale asi pro ně nebyl na první pohled až tak zajímavý, aby ho ukradli a odvezli, jako třeba Ďáblovu bibli.

Vojničův rukopis

Kryptografům spadl hřebínek

Jinak na pohled vypadá trochu jako alchymistická nebo botanická příručka, bohatě ilustrovaná. Klíčové ale je, že stále a vytrvale odolává všem pokusům o rozluštění.

Během druhé světové války se tím nejdřív z legrace zabývali kryptografové americké armády, ale poté, co se jim nepodařilo dešifrovat byť jen malou část, vzali to vážně. I když tomu věnovali hodně volného času, neuspěli.

A zatím se to nepodařilo ani nejmodernějším počítačům zaměřeným na odhalování kódů, což je už dost podivné.

Vojničův rukopis

Byli písaři neomylní?

Dnes je rukopis umístěn v knihově při Yaleově univerzitě v New Havenu a občas je zkoumán – bezvýsledně. Někteří vědci proto tvrdí, že vůbec žádný význam nemá a nikdy neměl.

V čele „seznamu skeptiků“ je Brit Gordon Rugg. Argumentuje tím, že v textu není ani stopa po opravách. Nezdá se mu, že by písaři při tak zdlouhavé práci neudělali chybu.

Je fakt, že to je ojedinělé, na druhou stranu Rudolf II. zdaleka nebyl prosťáček, jak ho známe z filmu Císařův pekař, aby vyhodil takové peníze za bezcenný plagiát.

Vojničův rukopis

Rukopis obsahuje i kapitolu o astrologii

Navíc by se falzifikátor asi nenamáhal tím, aby rukopis pracně rozdělil do odborných kapitol. Je tu třeba herbář, kde jsou zobrazeny nám zcela neznámé rostliny.

Vojničův rukopis

Pozornost se věnuje i znamením zvěrokruhu. Jsou tu kruhové diagramy s kresbami a pohyby Měsíce, Slunce a dalších vesmírných těles.

V jiné části je balneologická studie o účincích léčivých vod, obrázky postav obou pohlaví, připomínající anatomii tělesných orgánů. Pozornost je věnována i farmacii.

Rukopis tvořilo původně asi 116 pergamenových fólií, 14 je ztraceno, stránky mají rozměr 23,5 x 16,2 cm. Na své rozluštění stále ještě čeká, možná navždy…

Vojničův neboli Voynichův rukopis