Jaká destinace milovníky vodních sportů napadne, když balí ploutve, neopren a potápěčské brýle? Většina si asi vybaví Rudé moře, idylické Maledivy nebo Velký bariérový útes v daleké Austrálii. Co když ale nemáte tolik dovolené či financí, nebo byste se v současné době v Egyptě úplně necítili? Nezoufejte, Evropa má nový potápěčský hotspot. A jen tak by vás určitě nenapadl. Tak berte vybavení a kupte letenky dřív, než se to rozkřikne. A kam že to bude? Skotsko, prosím!

Trasu prozatím tvoří devět lokalit

Na západním pobřeží Skotska byla otevřena první potápěčská trasa North West Highlands Snorkel Trail (mapa). Za projektem stojí organizace Scottish Wildlife Trust, která si klade za cíl zachování tamní divoké přírody. Trasa prozatím pokrývá plochu devíti pláží a zátok v oblastech Wester Ross a Sutherland.

Milovníci podmořského světa si mohou vybrat z různých obtížností trasy, od úseků vhodných pro úplné začátečníky až po náročnější ponory pro zkušené potápěče. Na své si přijdou i vyznavači šnorchlování. Potápění ve Skotsku tedy není žádná z nouze ctnost!

oblast Wester Ross

Bez neoprenu vám možná bude zima

Ve skotských vodách jsou k vidění především medúzy, mořští ježci, koráli, pestrobarevní mořští slimáci nebo humři a svou krásou se prý tamní podmořský svět vyrovná typičtějším a známějším potápěčským cílům. Rozhodnete-li se v budoucnu vyzkoušet potápění ve Skotsku, raději nezapomeňte na neopren, oproti Karibiku je moře přece jen studené.

V budoucnu skotská organizace plánuje celý projekt rozšířit o potápěčský klub a kurzy pro veřejnost. Cílem je probudit v mladých lidech lásku k moři a jeho obyvatelům a zapojit je tak do programu jejich ochrany.

potápění ve Skotsku

Potápění ve Skotsku má řadu výhod

Zbavte se tedy předsudků, že za mořem se létá jen do tepla, a zkuste něco nového. Navíc, kde jinde můžete z potápěčské výpravy přejít rovnou do středověkého hradu a večer to všechno zapít orosenou pintou z místního pivovaru nebo výbornou skotskou z romantických, ale typicky skotsky drsných Highlands?