Je to nejdelší kaňon na světě. V americké Arizoně řeka Colorado vytvořila dnes nejnavštěvovanější národní park na světě. Každý rok se zde vyfotí na 5 milionů lidí. Grand Canyon má severní a jižní okraj. Mezi nimi je zhruba 28 km nerovného a nebezpečného terénu. Fotografka Markéta Schusterová se rozhodla ujít adrenalinovou stezku v co nejkratší době.

Markéta Schusterová v Grand Canyonu

Sehnat místo v kempu je problém

Když se totiž zařadíte do fronty turistů, na vyhlídkách nemáte kousek volného místa, místo ztrácí atmosféru. „Byla to zatím moje nejnáročnější túra. S hodinovou přestávkou na jídlo a koupání nám trvala osm hodin! Původní plán byl ale vzít stan a koupit si povolení k přespání. Dole jsou dva kempy. Jenže kempování bylo vyprodané,“ vysvětlila Schusterová, která z klidného výšlapu během chvíle udělala závod. „Jedinou možností, jak Grand Canyon vidět celý, bylo vylézt a slézt ho za jeden den!“

Grand Canyon

Stojí zde jenom jeden hotel

V přírodní rezervaci najdete dokonce i hotel – Phantom Ranch. Jeden jediný… Ale je vyprodaný zhruba na rok dopředu a lidé se svorně a rádi řadí na konec čekací listiny!

Grand Canyon

„Nezbývala tedy jiná možnost, než to zvládnout. I když nás lidé odrazovali, řekla jsem si, že v březnu, kdy jsme tam byli, nejsou přece taková vedra, tudíž se to dá absolvovat. V kaňonu jsou i místa, kde si člověk může doplnit vodu, ale viděla jsem jen dvě,“ svěřila se Markéta s tím, že v létě je běžné, že tam helikoptéry denně zachraňují vyčerpané návštěvníky.

vrcholky kaňonu

Grand Canyon svádí i ke koupání

„Vyrazili jsme za svítání, ve skalách byla hrozná zima. Čím níž jsme šli, tím lidí ubývalo. Hodiny jsme nepotkali nikoho, až na veverky nebo karavany oslů a koní, co vozí zásoby. Panoramata a výhledy jsou nepopsatelné. U řeky bylo takové vedro, že jsme si dopřáli i koupačku,“ vzpomíná s úsměvem na Grand Canyon v USA fotografka.

místní obyvatel

Selfie často přináší smrt!

Tento div světa (mapa) patří ale také k jednomu z míst, kde ztratilo život mnoho nevinných. Kromě pádu letadla či helikoptéry zemřely desítky lidí v peřejích řeky nebo stovky na vyčerpání a dehydrataci. Sebevraždy nejsou tak četné, ale občas se někdo rozhodne ukončit život skokem do údolí. V posledních letech však místní varují hlavně před pořizováním tzv. selfie. Bývají mnohdy smrtelná!

Markéta Schusterová v Grand Canyonu

Foto – Markéta Schusterová