Některá města si nelze představit bez soch, které ještě víc přispěly k jejich slávě, ať už je to David ve Florencii, Ježíš v Riu, socha Svobody v New Yorku a další. Nejbláznivější je ale jistě Manneken Pis, čurající chlapeček, chlouba Bruselu. Najdeme ho asi 240 metrů od Grande-Place, náměstí, které je i historickým centrem.

Má se za to, že jeho první, kamenná verze tu stála už ve čtrnáctém století. O motivu a původu tohoto – v puritánském středověku kontroverzního – díla koluje několik legend.

Manneken Pis

Nepřátelé měli mokré hlavy

Nejrozšířenější je, že malý, dvouletý vévoda Godfried II. Brabantský podporoval při boji své vojáky tím, že zavěšený v košíku na stromě čural nepřátelům na hlavy.

Další oblíbená verze hovoří o tom, že chlapec jménem Juliaanske odhalil při obléhání města zápalnou šňůru a předtím, než stačila vyhodit hradby do povětří, ji močí uhasil.

Manneken Pis v Bruselu

Proč Manneken Pis nevadil církvi?

Rozhodně musel existovat silný motiv, proč církev, považující vykonávání potřeby na veřejnosti za nepřijatelnou intimní záležitost a hřích, sochu povolila a nezbourala ji.

Někdy z něj jde až strach!

Jako první jí dal současnou podobu (z bronzu) v sedmnáctém století sochař Jerôme Duquesnoy. Byla sedmkrát odcizena, naposledy v lednu 1963, studenty z recese.

Je to metrosexuál!

Ludvíka předběhl Maxmilián

Když chlapečka ukradli poddaní francouzského krále Ludvíka XV., ten se za tento čin tak zastyděl, že mu daroval kroj ze zlatého brokátu, zdobený křížem svatého Ludvíka.

čurající šlechtic

První obleček ale Manneken Pis (mapa) získal v roce 1698 od Maxmiliána Emanuela, jenž tím zahájil tradici, která se ctí dodnes. „Šatník“ by mu mohly závidět i královny, má v něm 800 kostýmů!

Manneken Pis s tabletem

Víno má na starosti krejčí

Právo převlékat ho má ale pouze jmenovaný ceremoniář, tím může být jen bezúhonný krejčí. Součástí jeho pravomocí je i čepovat víno, co z něj na oslavu teče.

čurající raper

Kdysi z něj ostatně prý teklo běžně, ale to se neví. Chlapec už byl za Mickey Mouse, Elvise Presleyho, samuraje, toreadora, vlámského katolického skauta i pilota RAF.

čurající hudebník

Kamarádka netrhá partu

Nás může těšit, že jedním z vyvolených je i fenomenální běžec Emil Zátopek. Jinak koho by zajímaly všechny kostýmy, jsou vystaveny v městském muzeum v Bruselu.

Manneken Pis jako Emil Zátopek

Těžko říct, zda kvůli rovnosti pohlaví, ale od roku 1987 má Manneken Pis svůj protějšek – čurající holčičku Jaenneke Pis v uličce Impasse de la Fidélité/Getrouwheidsgang (mapa).

Všichni po něm touží

Aby toho nebylo málo, byla odhalena (1998) i socha močícího psa – Zinneke Pis (mapa). Skoro to vypadá, že místní trpí úchylkou zvanou urofilie, což je fascinace močí…

čurající Santa

Nicméně, ať už si o tom myslíme cokoli, je fakt, že Manneken Pis je nejen asi největší bruselskou atrakcí, ale zároveň jednou z nejnavštěvovanějších soch na světě vůbec!

čurající Dracula