Největší německá socha má podobu kovové horské dráhy pro pěší. Před několika lety vyrostla u průmyslového a přístavního města Duisburg v západním Porúří. Více než dvacet metrů vysoká a veřejnosti přístupná skulptura je umístěná na poli na pahorku Heinricha Hildebranda.

Je nepřehlédnutelná a poskládaná ze stovek schodů, slouží jako vyhlídka. V noci ji zvýrazňují stovky bílých diodových světel umístěných na vnitřní straně zábradlí, tiše září do tmy.

největší socha v Německu

Stojí v Anger Parku na okraji města

Tygr a želva – tak svou nevšední sochu pojmenovali designéři Heike Mutter a Ulrich Genth. Navrhli ji v rámci projektu revitalizace města, jež je poseté průmyslovými zónami. Již v roce 2006 nechalo vedení Duisburgu navézt 1,3 milionu tun strusky na hromadu za město a o dva roky později tam vybudovalo Anger Park s promenádou plnou zeleně.

A právě v nejvyšším bodě tohoto parku později vznikla (náklady dosáhly v přepočtu téměř 52 milionů korun) a veřejnosti byla v listopadu roku 2011 zpřístupněna socha alias vyhlídka Tiger & Turtle – Magic Mountain (mapa).

nevšední vyhlídka v Německu

Vyhlídka unese zhruba 40 lidí najednou

Proč takový název? Pojmenování prý odkazuje na rychlost a blokování změn v regionu, na nečekaně rychlý obrat k restrukturalizaci a návrat k přírodě. Jiný výklad praví, že tvar horské dráhy znázorňuje rychlost tygra a naopak fakt, že se tu návštěvníci pohybují pomalu, koresponduje s tempem želvy.

socha a vyhlídka v jednom

Ocelovo-zinková vyhlídka má na šířku 44 metrů, na délku měří 37 metrů a její konstrukční výška činí 21 metrů. Návštěvníci se mohou po soše projít po schodištích, jež se táhnou, točí a vlní v délce 215 metrů.

Najednou se jich na cestu po skulptuře, podepřené 17 sloupy, mohou vydat až čtyři desítky. Konstrukci však nelze celou projít v jednom směru, překážkou na trase je nepřekonatelná smyčka. Chystáte-li se do Německa, neměla by tato unikátní vyhlídka uniknout vaší pozornosti…

horská dráha pro pěší