Nejvyšší pohyblivá rozhledna na světě byla včera otevřena na pobřeží oblíbeného jihoanglického letoviska Brighton. Její prosklený prstenec připomíná létající talíř a poskytuje 360stupňové panorama. Věž, po níž se pohybuje nahoru a dolů, je vysoká 162 metrů. Moderní objekt, který se rázem stal místní dominantou, nese název British Airways i360.

Uvidíte rovněž kanál La Manche

Nepřehlédnutelná stavba, jejíž realizace trvala dlouhých 12 let a stála 1,5 miliardy korun, se pyšní hned dvěma světovými rekordy! První jsme již zmínili v úvodu, druhý je nasnadě. Jedná se totiž o nejštíhlejší věž na světě. A jen tak mimochodem – autorem rozhledny British Airways i360 (mapa) je úspěšná společnost Marks Barfield Architects, která se v minulosti proslavila Londýnským okem.

nová dominanta Brightonu

Co se prstence týče, ten přepraví až 200 návštěvníků najednou, a to do výšky 138 metrů. Cesta nahoru trvá milosrdných 20 minut, takže se nemusíte bát toho, že si budete připadat jako na adrenalinové atrakci na Matějské pouti. Výhled rozhodně stojí za to – v případě hezkého počasí máte šanci dohlédnout do vzdálenosti 26 mil, tedy téměř 42 km. A rovnou na všechny světové strany!

prstenec rozhledny

Na British Airways i360 se bude i oddávat

Z monstrózního objektu British Airways i360 si prohlédnete Brighton i přidružené město Hove, dále pobřeží Sussexu a Lamanšský průliv (neboli kanál La Manche). Během pobytu v prstenci můžete sedět nebo stát, budete mít pocit, že se nalézáte v mrakodrapu.

rozhledna British Airways i360

Zatímco se někteří místní občané rozčilují (před časem vznikla petice proti realizaci této rozhledny), město Brighton očekává, že British Airways i360 přitáhne dalších 800 000 turistů ročně a že díky ní vznikne zhruba 440 pracovních míst, ať už přímo na atrakci, nebo v návazných službách. Budou se zde pořádat také svatby.

Až se v budoucnu vydáte do Velké Británie, přijďte si unikátní rozhlednu British Airways i360 přinejmenším prohlédnout zblízka a pořídit si selfie s „létajícím talířem“ nad hlavou. Ti odvážnější se samozřejmě mohou vznést do výšky…

rozhledna British Airways i360