Druhá největší norská metropole Bergen nabízí četná turistická lákadla po celý rok. V létě se však otevírá i zimomřivějším jedincům, kteří chtějí krásy severu obdivovat příjemně nalehko a ne se třemi svetry a termoforem pod nimi. Navíc v tomto období můžete každý den dovolené vyždímat opravdu do sucha. Slunce totiž září na obzoru více než 18 hodin. Bývalé hanzovní město je díky své poloze rovněž ideálním místem k výletům za jedním z největších místních lákadel – fjordy.

Déšť má tady obrovskou výhodu

Pouhé dvě hodiny autem dělí cestovatele od nekorunovaného prince norských fjordů, nejužšího Nærøyfjordu. Jeho neopakovatelnou krásou se můžete kochat na jedné z pravidelných lodních linek. Akčnějším jedincům, kterým až tak nejde o kvalitní fotografické záběry z větší a stabilnější lodi, se nabízí možnost projet fjord rychločlunem.

A ti ve formě mohou zvolit i nejpomalejší variantu s vlastním pohonem a využít kajaků. Ať už vyberete jakýkoli způsob přesunu, nebudete vědět, na který vodopád se dívat dřív. A pokud se trefíte do jednoho z mnoha deštivých dnů, nezoufejte, spatřit duhu nad fjordem patří k zážitkům, na které se prostě nezapomíná.

Mnohé výlety za fjordy navíc můžete uskutečnit přímo z Bergenu. Další malebný fjord na přímé trase Bergen – Mostraumen stihnete pomocí rychlé lodi zhlédnout i s návratem během tří hodin.

A pokud se zalíbíte kapitánovi, dostane se vám cti obléknout rybářskou pláštěnku a gumáky a obstarat pro celou posádku osvěžující občerstvení přímo ze skalního vodopádu. Otužilejší jedince jistě zláká možnost koupání ve fjordu, který má v létě skoro příjemnou teplotu.

Zdejší západ slunce už z hlavy nedostanete

Město Bergen nabízí hned dvě dechberoucí vyhlídky. Fløibanen je strmější kolejová dráha startující přímo v centru města, trochu podobná lanovce na pražský Petřín. Do 320 m n. m. vyveze zájemce za pár minut a na trati je zastávka, takže můžete kombinovat výšlap s lanovkou. Nabízí krásný výhled na město a záliv. Cestujete-li ve dvou, nenechte si ujít poslední jízdu se západem slunce.

Výhledy z hory Ulriken, na kterou vede lanová dráha se závěsnými kabinkami, jsou dramatičtější. Uvidíte zde z ptačí perspektivy nejen centrum města Bergen, ale i aglomeraci a okolní vrcholy. Přímo na náhorní plošině se nabízí možnost vycházky kolem typických dřevěných chatiček s četnými jezírky.

Místní jsou ve formě, proto na vrchol, umístěný 643 m n. m., pořádají pravidelné výšlapy. Ti nejzdatnější dokonce trénují na každoroční běh na čas. Pokud se rozhodnete je napodobit, vybavte se pevnou obuví, odhodláním a dostatkem času a tekutin. Za odměnu se pak můžete občerstvit v luxusní restauraci s vyhlídkou.

pohled na Bergen

Výlet do Flåmu se rozhodně vyplatí

Rybí trh Fisketorget nadchne milovníky mořských plodů, ale i dalších místních specialit, jako třeba sobích klobás. Nachází se v centru města Bergen, u přístavního mola, a produkty jsou zde zaručeně čerstvé. Ceny jsou ovšem dost vysoké. Alespoň krevetový sendvič by si ale nikdo neměl nechat ujít. Výtečná jsou krabí klepítka.

Pokud byste chtěli ušetřit, můžete ochutnávku nejlepších severských surovin spojit s výletem například do tři hodiny jízdy vzdáleného Flåmu. Ceny mořských plodů jsou asi o třetinu levnější a navíc zde startuje prý nejkrásnější vlaková dráha světa s největším převýšením na tak krátkém úseku – Flåmsbana.

dary moře

Spatříte lepru i originály od Picassa

Zastánci opravdových kuriozit si přijdou na své ve vysoce specifickém muzeu lepry, sídlícím v prostorách skutečného sanatoria pro nemocné. Budete mít husí kůži…

Bergen se dále pyšní opravdu kvalitními uměleckými sbírkami. V KODE. muzeích můžete spatřit díla moderních uměleckých velikánů – Picassa či Paula Kleeho. Vrcholem je rozsáhlá kolekce děl Edvarda Muncha se studií k proslulému Výkřiku.

Samozřejmostí je hanzovní muzeum nebo muzeum námořnictví, další zajímavostí je muzeum požárů.

interiér domků

Bergen okouzlí také barevnými domky

Kořeny nejstarší bergenské čtvrti Bryggen sahají až do středověku a pestrobarevné hanzovní domky byly kdysi centrem severoevropského obchodu. Dnes jsou součástí světového dědictví UNESCO. Mají nespornou estetickou funkci a navíc v nich stále sídlí tradiční firmy. Procházku zadními trakty a úzkými dřevěnými uličkami by si neměl nechat ujít žádný návštěvník města Bergen (mapa).

A když už budete v přístavní ulici, máme pro vás jeden tip. Na jejím konci se nachází hotel Clarion, na jehož recepci můžete bezplatně požádat o klíče od střešní vyhlídky a prohlédnout si tak z ní uličky zmrazené v čase i celý přístav v soukromí. Skoro nikdo totiž o této možnosti neví…

město Bergen