Apeninský poloostrov se kvůli obavám z návštěvy Turecka a arabských zemí stal jedním z nejčastějších letošních cílů dovolenkářů. Většina známých pláží tudíž praská ve švech.

Běžně se tak stává, že kdo si nepřivstane, nemá moc šancí se na ně vejít. Někteří turisté to řeší tak, že si přes noc nechávají na lehátku ručník, župan či jiné věci. Chtějí tím, podobně jako zvěř, „označkovat“ teritorium a zajistit, aby měli své místo – pochopitelně si vybírají nejlepší – jaksi zarezervované.

Vyhláška se týká pouze veřejných míst

Podobnou taktiku ovšem považují všichni ti, co si dali práci a vstali brzo, aby „urvali místo na slunci“, za vyloženě nefér. Po jejich stížnostech je podpořily i úřady. Vydaly totiž promptně nařízení platné v nejvíce navštěvovaných oblastech, kdy se za toto sobecké chování mohou nově udělovat pokuty na pláži.

Jde pochopitelně jen o místa na veřejných plážích, nikoliv soukromých, vyhrazených pro hotelové hosty. Ty si hlídá samotný personál nebo najatá ochranka. Bezohlední „chytači bronzu“ tak mohou od Toskánska až po Sardinii podle této nově vydané vyhlášky dostat pokutu. Ta může v krajním případě dosahovat výše až 200 eur!

Policie zabavuje nejen lehátka

Podle toho, co zveřejnil britský list The Guardian, minulou sobotu zabavila pobřežní stráž v Livornu 37 lehátek nebo křesílek, 30 slunečníků, ručníky a dokonce i plavky! V toskánském městě Cecina Mare zase lidé nesmějí nechat bez dozoru věci u moře do 8:30, kdy se pláž oficiálně otevírá.

Další konfiskace plážového vybavení je hlášena z Tortoreta v kraji Abruzzo a z pláží v obci Roseto Capo Spulico v Kalábrii, což dokazuje, že úřady berou celou záležitost vážně.

pláž v Itálii

Pokuty na pláži dostávají i místní

Pokuty na pláži dokonce hrozí i těm, co by chtěli své věci požadovat zpět. Nová opatření v Itálii se však netýkají jen turistů, ale i místních „plážových podvodníků“. Ty však už vyšetřuje italská policie. Jde o celkem časté případy, kdy se různí vykukové snaží pronajmout – hlavně nově příchozím – lehátka a slunečníky, které jsou zdarma.

Pro mnohé znalce místních poměrů je důsledné dodržování nové vyhlášky celkem překvapivé. Zato rčení „Ital v létě nedělá a v zimě tančí“ už asi přestává platit…