Některé populární řecké ostrovy se před časem náhle staly – kvůli smyšlenému či skutečnému přílivu imigrantů – turisticky neatraktivními, byť jen dočasně. Nejvíc to, bohužel nevinně, odnesl Kos. Naopak stoupá zájem o méně známé ostrovy, kde lze zažít autentické Řecko. Takové, jakým bývalo, než se stalo masivně navštěvovanou atrakcí. Jedním z nich je Chios.

Už při příjezdu každého „praští přes nos“ omamná vůně citrusových plodů, jasmínů i kvetoucích tulipánů, které tu rostou, o četných ovocných sadech ani nemluvě.

pláž na ostrově Chios

Je větší než Samos i Zakynthos

Chios (mapa) leží na severovýchodě Kykladského souostroví, rozlohou (800 km²) se řadí mezi větší řecké ostrovy, konkrétně je pátý největší. Omývá ho čisté Egejské moře a je na dohled od Turecka.

V minulosti byl hlavním producentem pryskyřice mastix, z které se dělá kadidlo. Jde však o keř, který roste v celém Středozemí, těžko říct, proč získal monopol zrovna tady.

park

Tvořil zde slavný básník

Chios se nepřizpůsobil turistice – hotýlky jsou malé, rodinné, třeba i na kozí farmě, ve vesničkách se od středověku změnilo málo. Může se ale pochlubit dlouhou historií.

Byl centrem celé helénské kultury, narodil se zde prý Homér. Je tu i kámen, na němž podle legendy nejznámější antický řecký básník sedával a tvořil.

ostrov Chios

Stínu si moc neužijete

Později docházelo ke konfliktům s Turky, ale největší katastrofou byl v osmdesátých letech obrovský požár, který zničil všechny lesy, pár jich zbylo jen na severovýchodě.

Sice se okamžitě zahájila nová výsadba, ale nové stromy jsou zatím malé na to, aby skýtaly stín, který je při túře prosluněnou krajinou ve vedru vždy vítaný.

ostrov Chios

Milovníci muzeí si přijdou na své

Rostou tu ale hodně olivy, fíky, granátová jablka, vyhlášené jsou sladké mandarinky. Atrakcí jsou pak četné krápníkové jeskyně nebo molo Dipotama s řadou větrných mlýnů.

Stejnojmenná metropole Chios svým tvarem připomíná nudli, nejstarší pamětihodností je mešita Mecidige, dnes byzantské muzeum. Kromě něj je tu i archeologické, námořní a lidové.

hradby

Zábavu hledejte i v Karfasu

Je tu mezinárodní letiště, jediný další možný přístup na ostrov je trajektem, třeba i z Turecka, kam se často pořádají jednodenní výlety.

Ve městě Chios to v noci poměrně žije. Hodně barů, diskoték a nočních podniků je i v nedalekém městečku Karfas (asi 6 km), kde je rovněž krásná pláž. Jinak ve vesničkách večer, jak se říká, chcípl pes.

V obou městech jsou luxusní restaurace. Při pobytu na venkově čeká turistu sice domácí, ale výtečná strava, specialitou je modrý sýr zvaný Kopanisti.

pláž v Karfasu

Emporios vás nabije energií

Pláže na ostrově Chios jsou hlavně menší a poloprázdné. Nelze na nich ale čekat obvyklé zázemí – slunečníky, lehátka apod. Klid – a na mnohých – i úplnou samotu už ano.

Zážitkem je koupání na černé pláži Emporios s lávovými oblázky, které navíc podle biotroniků nabíjejí tělo léčivou energií a zároveň mají uklidňující účinky.

pláž Emporios

Kdo se chce věnovat ještě více duchovnu, může navštívit klášter Nea Moni se zlatými mozaikami a výzdobou z bílého mramoru, kde lze s mnichy nerušeně meditovat.

klášter Nea Moni

Chios voní také tymiánem

Balzámem na duši je procházka mezi voňavými citrusovými háji a místy, kde roste aromatický tymián. Nejvyšší horou ostrova je Pelinaios (1297 m).

Milovníci památek neopominou prozkoumat největší dochovanou středověkou vesnici Pyrgi se sgrafitovou výzdobou. Kdo hledá na dovolené klid a ticho, na ostrově Chios zklamán nebude.

ostrov Chios