V Saúdské Arábii nastalo období velkého budování. Kromě již dokončeného Snow City a série plánovaných volnočasových center staví druhá největší země arabského světa ještě výrazně megalomanštější projekty. Již příští rok by tam mohl otevřít své honosné brány, či spíše naleštit heliporty, největší hotel světa – Abraj Kudai.

Veškeré úspory stihnete utratit za pár hodin

Kolosální stavba Abraj Kudai ve stylu tradiční pouštní pevnosti vyroste v Mekce, míli od největší světové mešity Al-Masdžid al-Harám (mapa), nejposvátnějšího místa islámu. A hostům nabídne výběr z rovných 10 000 pokojů. Což vzhledem k faktu, že Mekku ročně navštíví dvacet miliónů lidí, není až tak nezaplnitelná kapacita.

Bohatí poutníci (každoroční pouť jich absolvuje na dva miliony) budou moci složit hlavu na polštářích v luxusních pokojích, saúdským královským rodinám vyhradí rovnou celá křídla. Samozřejmě nebude chybět velkoryse pojatá nákupní třída předních značek a tolik restaurací, že ani měsíční pobyt by nestačil k návštěvě všech.

hotel Abraj Kudai vizualizace

Šejkové tuze neradi čekají

Abraj Kudai bude zdobit dvanáct věží, z nichž deset nabídne „dostupné“ čtyřhvězdičkové ubytování a zbývající dvě největší, pětihvězdičkový luxus. Hotel by měl dále disponovat čtyřmi heliporty, tedy malými letištními plochami pro helikoptéry. Není totiž nic horšího, než když musíte při své vzdušné cestě do vlastního křídla největšího hotelu světa čekat, než vysedne šejk chystající se do protilehlé věže. A co kdyby ve stejnou chvíli přiletěli tři další…

Hotel Abraj Kudai by podle optimistických odhadů mohl být otevřen již v roce 2017. Ale vzhledem k faktu, že jeho realizace má stát bezmála 85 miliard korun, reálnějším se jeví spíše rok 2018.

hotel Abraj Kudai vizualizace

Stavby typu Abraj Kudai prý napodobují USA

Podobné projekty však sklízejí také mohutnou vlnu kritiky a město je kvůli nim výsměšně označováno jako Mekka-Hattan, tedy ironická narážka na Manhattan. Hodně konzervativních muslimů se vyjádřilo ve smyslu, že luxusní hotely typu Abraj Kudai ničí posvátnost místa a původně jednoduchý spartánský rituál přibližují pompéznosti Las Vegas, což si většina poutníků stejně nemůže dovolit.

hotel Abraj Kudai vizualizace

V současnosti drží celosvětové prvenství, co se ubytovacích kapacit týče, First World Hotel v Malajsii se 7351 pokoji. Na druhém, třetím a čtvrtém místě nikterak překvapivě figurují lasvegaské hotely.

Dalším miliardovým projektem v bezprostřední blízkosti je však taktéž rozestavěný komplex Jabal Omar, který by měl potenciálního rekordmana co do počtu věží více než trojnásobně překonat. Jen čas tedy ukáže, který saúdskoarabský hotel se nakonec bude radovat z prvenství.

hotel Abraj Kudai vizualizace