Země vycházejícího slunce poprvé slaví státní svátek, který vzdává poctu jejím starověkým přírodním krásám. Od letoška bude každý 11. srpen v Japonsku věnován oslavě jednoho z tamějších přírodních bohatství – horám.

Návrh na nový státní svátek byl v tamním parlamentu poprvé přednesen v roce 2014 a o jeho schválení se hodně zasloužily Japonský alpský klub a další organizace se společným zájmem. Zákon byl poměrně rychle přijat a počínaje letoškem byl Den hor oficiálně přidán do kalendáře.

Obyvatelé mohou dát vale klimatizaci

Nový den volna má za cíl hlavně aktivní rekreaci přepracovaných japonských obyvatel. Ti přirozeně tíhnou k přírodě i ke sportovním aktivitám a konečně mají další možnost opustit klimatizované kanceláře, kde tráví značnou část života.

Nejen Japonci, kteří Den hor využijí podle plánu, ale i všichni cestovatelé mají, co se hor týče, značné rozpětí možností. Většina tamních pohoří je totiž velmi dobře přístupná a je zaslouženě častým motivem panoramat. Mnoho obyvatel ostrovního císařství navíc nemusí za horami vůbec daleko, protože úctyhodné skalní masivy často krášlí okolí tamních vesniček a měst.

hora Fudži

Den hor lze spojit třeba s výletem na Fudži

Nejznámějším japonským vrcholem je nejvyšší hora Fudži (mapa). Sopka se tyčí do 3776 metrů n. m. a zajímavostí je, že do roku 1868 byl výstup na ni povolen pouze mužům. V současnosti, tedy nejen v Den hor, mohou naštěstí vrchol, přístupný šesti upravenými cestami nebo lanovkou, a okolní výhled obdivovat také ženy.

V okolí vulkánu se uprostřed lesů dále nachází pět jezer s mnoha říčkami a vodopády. Japonské hory jsou často rovněž domovem mnoha endemických druhů flóry.

Den hor lze spojit s výletem na Fudži!