Zakynthos je ostrov ležící v západním Řecku, Barbados je nejvýchodnější ostrov Karibiku. Pro Čechy je třetí největší z Jónských ostrovů krapet levnější než vzdálený a o to dražší Karibik. Oba ostrůvky jsou velikostně téměř stejné, chlubí se krásnými plážemi, další podobnost souvisí s nejpopulárnější místní atrakcí. A tou jsou želvy! Kde jsou dostupnější?

V Řecku to chce velkou trpělivost

„Před několika lety jsme byly na dámské jízdě na Zakynthosu a strašně jsme si přály plavat s karetami. Je to místní atrakce, za kterou míří mnoho turistů,“ vypráví čtenářka s tím, že aby se dámy vyhnuly kupě turistů namačkaných na jedné lodičce, pronajaly si svou.

„Celý den jsme objížděly pobřeží, jeskyně a údajně zaručená místa, kde jsou, ale neviděly jsme ani jednu, tudíž pro nás byl Zakynthos v tomto ohledu velkým zklamáním,“ vypráví cestovatelka, která si ovšem nemohla vynachválit krásu ostrova, co se přírody týká. Barbados je totiž placka, kde sotva vyroste palma…

želva na ostrově Barbados

Na Barbadosu se želvy promenádují všude

Svůj sen si splnila o pár let později výletem do karibského ráje jménem Barbados. Tam na rozdíl od Zakynthosu (mapa), kde jsou karety obecné, žije mnoho druhů želv. V některých oblastech si zvykly na přítomnost lidí natolik, že je možné s nimi plavat podél korálových útesů. Na Barbadosu (mapa) také existuje projekt, který želvy sleduje a chrání v období hnízdění a kladení vajíček, stejně jako v Evropě, kde jsou na několika plážích dokonce zakázány vodní sporty, aby se želvám nic nestalo.

želvy v Karibském moři

„Na Barbadosu byly všude! V podstatě jsem je potkala na každém kroku. Byl to neskutečný zážitek! Mohla jsem se jich dotknout a plavat s nimi, jsou to ohromná stvoření,“ říká nadšeně slečna Kristýna s tím, že v Karibiku byla mimo sezonu, v červnu, tudíž se o želvy nemusela téměř s nikým dělit.

želvy na Barbadosu